Bezpečnostní třídy trezorů úplně jednoduše

pyramida bezpečnosti trezorů pyramida trezorů

Chcete si koupit trezor a jako většina lidí trezorům nerozumíte. To je celkem jasné. Proto se celá Evropa dohodla a byla zavedena jednotná stupnice bezpečnostních tříd. Trezory se tedy řadí do tříd podle toho jak jsou bezpečné. Takové zařazení se dělá pouze ve státem akreditované laboratoři. Trezor pak dostane kovový štítek a papírový certifikát, na kterých je napsáno jakou má třídu. Bezpečnostní třída nám říká jak moc trezor odolá zloději. Jaké hodnoty do něj mohu uložit. Dva jakékoli trezory ve stejné třídě by měli být stejně (srovnatelně) odolné.

Jak rychle se dostane zloděj do trezoru?

Nelze udělat nějakou univerzální tabulku jaký trezor jak dlouho vydrží před zlodějem. Je mnoho věcí, které se ani nedají měřit. Například jak zkušený zloděj k Vám přijde? Je na trezor připraven nebo bude hledat nějaké nářadí až u Vás doma? Jaké si přinese nářadí a jak s ním umí zacházet. Potom také záleží na tom jaký rozruch a hluk může způsobit. A v neposlední řadě jaké bude mít štěstí.

Bezpečnostní třídy Z

Základní bezpečnost, která je vhodná na uložení hodnot od 10 - 30 tisíc korun. Je tedy vhodná na příruční pokladnu, na autoklíče apod. Velice populární jsou třídy Z na uložení zbraní v počtu do 10 kusů. Podle Národního bezpečnostního úřadu jsou trezory na utajované materiály stupně "vyhrazené".

Příležitostný pachatel se pokouší překonat trezor použitím tělesného násilí např. kopáním, údery ramen, vyražením... Může mít základní nářadí. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o trezorech. Má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

Bezpečnostní třída 0

Celkem vysoké zabezpečení trezorů není příliš populární kvůli svému označení "nula". Slouží na uložení hodnot okolo 50 tisíc korun. Na uložení zbraní v počtu do 10 kusů. Na uložení utajovaných materiálů stupně "Důvěrné" podle NBÚ. Právě kvůli utajovaným materiálům je tato třída nejčastěji prodávána, ale né pro soukromé účely, ale spíše k soudům a zastupitelstvím.

Středně zkušený pachatel používá také pilky a úderné nástroje, jako je sekyrka, dláto, kladivo a aku vrtačku

Bezpečnostní třída I

Nejvíce populární bezpečnostní třída vůbec. Takové trezory se používají v domácnostech a menších podnicích. Jsou vhodné na uložení cenností od 100 tisíc až do 1 milionu. Podle dalších podmínek na místě. Do trezorů v I. třídě je možné ukládat zbraně v počtu do 20 kusů. V neposlední řadě můžete do trezoru uložit dokumenty stupně "tajné" podle NBÚ.

Zloděj se pokouší překonat trezor pomocí jednoručního nářadí jako je úhlová bruska, vrtačka apod. Zloděj má určité povědomí o trezorech a s nářadím je schopen těchto znalostí využít.

Bezpečnostní třída II

Vyšší zabezpečení než jen standard. Tyto trezory používají často zlatnictví.

Zkušený zloděj používá navíc dvouruční nářadí. Další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace.

Bezpečnostní třída III

Zkušený zloděj potřebuje na překonání větší množství času a nářadí na vyšší úrovni. Hrubé násilí již není tak účinné. Problém hluku zloděj neřeší

Bezpečnostní třída IV

Velmi zkušený zloděj potřebuje k překonání trezoru profesionální nářadí. Hrubé násilí je velice málo účinné a zabere mnoho času.

Bezpečnostní třída V

Profesionální zloděj napadá trezor s hlubokými znalostmi, se špičkovým nářadím a mini kamerou. Používá speciální nástroje vyrobené na zakázku. Neřeší způsobený hluk.
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno březen 2020