Certifikáty trezorů

muž s trezorem

Polopatě

Certifikáty jsou základní dokumenty k trezoru. Vydávají se na bezpečnostní třídu, na ohnivzdornost a pro uložení utajovaných dokumentů podle NBÚ. Certifikuje se buď jeden konkrétní trezor nebo výrobci si nechávají ocertifikovat celou výrobní řadu a takový certifikát se následně používá pro více stejných trezorů. Důležitá je platnost certifikátů.


Certifikát shody

Certifikát shody se vydává státem akreditovanou zkušebnou podle normy EN 1143.1, která platí v celé Evropě a proto by certifikáty měli být platné ve všech státech i když se můžete dostat do situace kdy nějaká instituce preferuje zkušebny svého státu. Jak už sám název říká, certifikát potvrzuje, že určitý trezor se shoduje s normou a prošel do určité bezpečnostní třídy. Dva různé trezory, které mají certifikát na stejnou bezpečnostní třídu by měli být stejně bezpečné, i když v rámci jedné bezpečnostní třídy mohou být znatelné rozdíly.

Zákazník sám se o certifikaci trezoru nemusí starat. Výrobce trezoru pokud chce mít nějakou výrobní řadu s certifikáty musí nechat nejdřív otestovat několik vzorků. Takový proces je velice nákladný, jednak se zničí několik zkušebních výrobků a také samotné zkoušky jsou placené.

certifikát trezoru

Trezory bezpečné proti vloupání, sejfy a trezorové dveře jsou testovány podle Evropské normy EN 1143-1 kompetentním testovacím institutem v různých evropských zemích. Při testování trezorů bezpečných proti vloupání provádějí testovací instituce, které mají odpovídající znalosti a dovednosti, zkoušky a násilné otevření produktu. Získané výsledky se pak převedou do hodnoty odporu, přičemž je zohledněn čas a použité nástroje. Odpor trezoru bezpečného proti pokusu o vloupání je vyjádřený jednotkou odporu RU (resistance unit). O co je výše počet RU, o to vyšší je odpor a tím i ochrana, kterou trezor bezpečný proti vloupání nabízí. Na základě změřeného počtu se trezor bezpečný proti vloupání zařadí do tzv. třídy odporu. Základem pro klasifikaci je nejnižší změřený odpor. Aby se dospělo k obsahu skříně nebo trezoru, musí se v praxi provést ruční otevření (částečný průlom) nebo bude otevřený úplně tím, že se například dveře vylomí (plný průlom). Tento rozdíl se rovněž provede u testů a při stanovení výsledků testů je přeměněn do hodnoty RU.

Certifikát NBÚ

certifikát nbú trezoru

Národní bezpečnostní úřad klasifikuje utajované materiály do tříd. Třídy utajení podle toho jak jsou informace závažné a tedy kdo se s nimi může seznamovat. Proto, aby utajené dokumenty byli v bezpečí jsou tu trezory. Trezor si vyberete podle toho jaký máte stupeň utajení dokumentů. V nabídce jsou běžně české trezory certifikované NBÚ. U zahraničních trezorů není certifikát NBÚ a i když ho lze vystavit, je to cenově náročné. Když vyžadujete certifikát NBÚ uveďte to pro jistotu již při objednávce.

Trezory určené pro utajované dokumenty se označují jako úschovné objekty.


Certifikát na ohnivzdornost

certifikát ohnivzdornosti trezoru

Někteří prodejci tvrdí, že trezor je ze železa a proto je ohnivzdorný, jenže klient nechce chránit trezor, ale jeho obsah!

  • První varianta je, že kovový trezor s jedním nebo dvěma plášti ochrání obsah proti nejmenším požárům. O tom by se dalo diskutovat.
  • Druhá varianta je, že se výrobce snaží nějakými prvky ochránit trezor proti ohni. Používají těsnění mezi dveřmi a korpusem, výplně stěn z minerální vlny, betonu a paradoxně například ze dřeva. Důležité je zalomení dveří proti zašlehnutí plamene.
  • Třetí varianta jsou řekl bych čistokrevné ohnivzdorné trezory, ale jejich výroba je složitá a proto jsou ve vyšší cenové hadině. V ČR není výrobce, technologie je velice náročná. Podmínky upravuje norma EN 1047-1. Trezory chrání papírové dokumenty po dobu 1 nebo 2 hodin a jsou zkoušeny v peci při trvalém žáru 1050°C.
  • Elitní výrobky jsou ohnivzdorné trezory chránící datová média. V peci při trvalém žáru 1050°C uvnitř trezoru nestoupne teplota nad 55°C po dobu 1 nebo 2 hodin.


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2019