Kasař Rustička

V České Skalici byla slavnostně odhalena pamětní deska slavnému rodákovi, kasaři Karlu Rustičkovi. Zdobí dům číslo 8 a je umístěna hned vedle pamětní desky Bedřicha Smetany.

Narodil se okolo roku 1905 v domě č.35, který patřil Františku Prouzovi - hodináři, který si vzal za ženu Ruštičkovu tetu Josefínu. Ta také mladého kasaře v podstatě vychovala. Mladý Karel Ruštička to neměl s rodiči Karlem Ruštičkou s Pepkou - Josefínou Světlíkovou lehké (nebo oni s ním)....vychovala jej vlastně teta. Otec měl jako holičský mistr u Prouzů malou holírnu. Karel Ruštička začal dokonce studovat Obchodní akademii v Hradci Králové .... tu však nedokončil. Dal se na zlodějskou dráhu jako vcelku inteligentní, hezký - elegantní mladý muž.

V kriminále si doplňoval vzdělání ... hlavně cizí řeči. Dokonce se ve vězení na Pankráci stal jako laik lékařovým asistentem. Traduje se něm, že nejen panny a dámy po něm šílely ale, že svůj lup pokaždé z větší části rozdal ... nebo více méně probendil v restauracích.

kasař Rustička

Povídalo se, že jednou vypomohl Městské spořitelně, když jim na požádání otevřel jejich denní pokladnu s poškozeným / zaseknutým / zámkem. Nebo, že při odpočinku v hotelu U Bartoníčků (č. 5) se vsadil se zaměstnanci - úředníky Městské spořitelny, že .... " Pánové o stovku, že Vám páni úředníci do 15 minut zjistím, jakou máte v tresoru hotovost !" Hned musím Evě vysvětlit, že Městská spořitelna byla do roku 1934 hned vedle v čísle 4, takže to neměl tak daleko. Vynalézavý a zručný kasař se ke společnosti v hotelu vrátil za necelých 7 minut se slovy ... " Stotřicetdva tisíce, pětsetšest korun, dvacet haléřů přesně - pánové ! " Karel Rustička si mohl vyhranou stovku klidně vzít .... a celou společnost za jejich peníze pohostit.

Je možná jen pověstí, že v kasařském důchodu tropil i různé šprýmy ..... neb si jako zručný mechanik vyrobil zařízeníčko, kde z jedné vsunul bílý papír a pomocí kličky a převodů docílil toho, že z druhé strany středového válečku vylezla pěkná nová stokoruna. Tak to dokonce předvedl v hospodě U Konvalinků na náměstí (prý nemá čím zaplatit a že si nějakou stovku tedy vytiskne a též nalil do přístroje - tiskárničky, inkoust !) ... uvědomělý kýsi občan však zavolal příslušníky, kteří jej zatkli a odvedli až do Spořitelny, kde byli úředníci nutně překvapeni, když jim policisté se snažili vnutit .... že ta stovka musí být falešná ! Karel byl za krádeže a podvody v roce 1936 souzen i v České Skalici a v Náchodě dokonce 3 krát. V roce 1938 byl již docela nebezpečným recidivistou. Snad bylo jeho cílem se časem zařadit mezi nejznámější kasaře své doby.

Zpráv o dalším K. Ruštičky životě jsou kusé, ví se jen to, že zemřel někdy před rokem 1964

www.cicakovi.estranky.cz/

Městské policii v Hradci Králové podařilo se zjistiti, že hasáky, nalezené u kasaře Rustičky, jsou ze stejného železa a stejné výroby, pokud se týče i rozměrů. Rustička, který je soukromý úředník a absolvent obchodní akademie, doznal se tomuto usvědčujícímu důkazu, že pokladnu firmy Berger & Munk vyloupil, že se nechal v domě zavříti, vymáčkl skleněnou výplň dveří a tímto otvorem protáhl se obchodní místnosti a točitými schody dostal se až do místností k pokladně, kterou vylámal u zámku a odcizil 45.000 Kč.

Po stopách lupičů pokladen
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno srpen 2018