Kotvení trezorů

kotvení trezorů

Trezor například s hmotností 200 kg je velice dobře mobilní na obyčejném rudlíku, ale divili by jste se jak jsou zloději vynalézaví a jak se snaží i s trezorem 400 kg. Navíc pro naší odbornou firmu je stěhování trezoru otázkou chvíle a bez škod i při hmotnosti okolo 800 kilogramů.

Ukotvení trezoru jen na jednom místě krádež značně znepříjemní a zloděj si už musí přinést nějaké to nářadí. Podle normy by měl být trezor ukotven silou 50 kN (v základní bezpečnosti je to méně a silnější ukotvení se vyžaduje od 4. bezpečnostní třídy). Počet kotev není normou stanoven, ale my doporučujeme minimálně dvě. Nemusí se kotvit trezory od 900 kg nahoru, ale i tam kotva neuškodí.

Naše společnost kotví nejčastěji chemickou maltou Ficher. Je to dražší ale velice kvalitní a rychlé do většiny materiálů. Norma říká, že každý trezor musí být ukotven silou 50 kN. To odpovídá dvěma kotvám asi 90 mm v kvalitním betonu. Bez záruky! Naše kotvení na dvou místech v případě kvalitního betonu (C 20/25 - C 50/60) vychází tabulkově na 87,6 - 109,5 kN, podle délky kotev.

Kotvení trezoru od nás nebo svépomocí

Obě možnosti jsou správně. Kotvení trezoru může provádět odborná firma i šikovný řemeslník. Kotvení od nás má jasné výhody. Necháte starosti na nás. Máme potřebné vybavení a materiály, které nebudete kupovat kvůli jednomu trezoru. Kvalitní vrtací kladivo, dlouhé vrtáky do zdiva, průmyslový vysavač, chemickou maltu, samotné kotvy a momentový klíč například. A hlavně... za svojí práci neseme odpovědnost.

Trezor si ale můžete ukotvit také sám. Podle materiálu podlahy nebo zdiva vyberete vhodný kotvící materiál. Určitě Vám poradí v obchodě se spojovacím materiálem nebo v hobby marketu. Na trhu jsou potom obyčejné plastové hmoždinky, kovové hmoždinky nebo natloukací kotvy. Kotvení na chemickou maltu je nejvíce univerzální a velice kvalitní, ale musíte koupit kartuše s maltou a pistoli k jejich vytlačení.

Neukotvit trezor?

Určitě je to možné, časté, ale už ne tolik rozumné. V několika případech je neukotvení možné. Bezpečnost každého trezoru do 900 kg je spolutvořena právě jeho kotvením. Spojí se tak s okolní budovou. Hlavní mínus neukotveného trezoru je snížení jeho bezpečnosti. Jeho snadnější odnesení nebo vyhození z okna. Další mínus je přístup pojišťovny, která v neukotvení může hledat důvod ke snížení plnění.

Více o kotvení trezorů

Kotevní otvory trezorů

U každé modelové řady je počet a umístění kotevních otvorů individuální. Na přání je ale možné vždy udělat libovolný počet a umístění otvorů. Například i do boku trezoru. Stejně tak průměr otvoru a tedy velikost kotvy jsou různé. Vždy jsou ale kotvy různých typů běžně k dostání. Různé kotvy pro různé materiály podlah/stěn.

  • Hlava kotvy nikdy nepřekáží ve vnitřním prostoru trezoru. Jsou zapuštěné a často přes ně přijde ještě plastová krytka.
  • Ohnivzdorné trezory nemusí mít kotevní otvory. Právě kvůli zvýšení ohnivzdornosti. Mívají například jeden kotevní otvor pod dveřmi, mimo vnitřní prostor.
  • Kotevní otvor není jen díra do trezoru! Musí být ještě chráněn. Hlavně proti protažení kotvy. Kvůli certifikátu trezoru může kotevní otvory vytvářet jen výrobce, ostatní bez záruky.

Stěhování přikotveného trezoru

Stěhování je možné u každého trezoru. Za přítomnosti majitele trezoru je stěhování snadnější, protože nám otevře trezor a my si kotvy povolíme. Zloděj se k ukotvení trezoru nedostane a je to pro něj překážka. Kvalitní kotvení je možné znovu rozebrat. Naše postupy již při samotném kotvení myslí na pozdější odkotvení. Problém nastane když je kotvení zamýšlené navždy. Je s tím více práce, ale "nemožné" je jen slovo.

Překážky kotvení trezorů

  • Podlahové topení a jiné rozvody jsou jednoznačně překážkou. Vždy je možné kotvit do jiné strany trezoru než kde jsou nějaké rozvody. Na přání mohou být kotevní otvory trezoru v libovolném počtu i do stran.
  • Měkké materiály podlahy a stěn. Dostačuje i jedna kvalitní kotva, ale je lepší ukotvit na více místech. Dejte například kvalitní kotvu do podlahy a do zad trezoru již jen dvě kotvy třeba do pórobetonu. I to hodně znesnadní manipulaci.
  • Ideálně by mezi trezorem a stěnou neměla být žádná mezera (pro opření páčidla). Často se kvůli tomu musí sundat sokl dlaždic/parket/koberce.

Montáž trezoru na stěnu

Hmotnost trezoru je rozhodující pro kvalitní kotvení na zeď. Je potřeba nezapomínat také na uložený obsah trezoru. Lehčí trezory je možné pověsit na zeď. Těžší trezory je potřeba podepřít nějakou konstrukcí. Většina nábytkových polic má jen malou nosnost. Nejtěžší trezory, které jsme kotvili na zeď mohou mít až okolo 1.000 kg. To už je hodně náročné na provedení. Vyráběli se pro to další přípravky a zařízení.

Kotvení trezoru Praha

Kotvení trezorů provádíme po celé republice. Nejčastěji při dodání nového trezoru, ale je možné si objednat v Praze jen kotvení trezoru. Pro pražské zákazníky můžeme udělat zajímavou cenu. Cena záleží na konstrukci trezoru a na materiálu stavby. Základní kotvení, které je vhodné pro 80% všech trezorů, vychází orientačně na 1.500 - 3.000,- Kč (s dopravou, materiálem, úklidem) Cena kotvení trezoru Praha se řídí podle individuální nabídky.


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno červen 2018