Kriminalistický ústav Praha

Kriminalistický ústav Praha

Tady nejste na stránkách Kriminalistického ústavu!

V případě potřeby se podívejte na jejich stránky nebo pošlete mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kriminalistický ústav Praha Policie ČR se systematicky věnuje šíření obecných i specifických informací, majících souvislost s kriminalistickou praktickou činností a metodami boje se zločinem. Tento ústav je oprávněn vykonávat znaleckou činnost v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství například v těchto odbornostech: chemická expertiza, pyrotechnická expertiza, balistická expertiza, kriminalistická biologická expertiza, kriminalistická psychologická expertiza psaného (mluveného) projevu, kriminalistická expertiza videotechniky a videozáznamů, daktyloskopická expertiza, a mnohé další.

Jak jej známe v dnešní podobě vznikl 12. prosince 1958, ale historie předchozích organizací, které se zabývaly vědeckými metodami ve spojení s kriminalistikou je mnohem delší. Začíná vlastně již v roce 1901, kdy I vzniklo Daktyloskopické oddělení u Policejního ředitelství v Praze, které bylo jedním z nejstarších v Evropě. Potřeba zkvalitnění pátrací služby i snaha po samostatnosti v oblasti kriminalistiky v činnosti četnictva vedla v roce 1922 ke zřízení zvláštního četnického oddělení u poznávacího úřadu Policejního ředitelství v Praze. V roce 1927 se osamostatnilo a pracovalo jako Ústřední četnické pátrací oddělení.

Podle obsahu činnosti se dělilo na skupiny daktyloskopickou, fotografickou, specializace pachatelů, kriminální evidence, evidence cikánů a lupičů pokladen a další skupiny. Po několika dalších organizacích vznikl konečně v roce 1958 Kriminalistický ústav HS VB rozšířením Vědeckotechnického odboru HS VB a stal se ústředním orgánem pro výkon kriminalistických expertiz na území ČSR. V současné době stojí Kriminalistický ústav Praha před úkolem »srovnat krok« s vyspělými s táty, což se poměrně daří. Tento ústav si totiž mimo jiné vede úspěšně rovněž v oblasti mezinárodních odborných kontaktů. Do mezinárodní organizace ENFSI byl přijat 31.3.1998. Jako nováček se dlouho nerozkoukával a ještě v témže roce, konkrétně v září 1998, uspořádal v Praze první setkání expertů počítačové kriminality. S počítačovými expertizami a především s konstituováním odborného pracoviště měli specialisté z tohoto ústavu v té době již bohaté pětileté zkušenosti. V Evropě se před třemi lety zmíněnému fenoménu věnovalo údajně pouze pět institucí.

Expertizní obory

  • Kriminalistická dokumentace
  • Analýza dat (kriminalistická audioexpertiza, videoexpertiza, počítačová expertiza, fotografická expertiza) a kriminalistická dokumentace

  • Přírodovědné zkoumání
  • Kriminalistické expertizy v oblasti biologie, genetiky, fyziky, chemie a antropologie

  • Kriminalistická daktyloskopie
  • Zkoumání daktyloskopických stop, daktyloskopická identifikace osob, AFIS

  • Kriminalistické identifikace
  • Kriminalistická mechanoskopie, defektoskopie, metalografie, trasologie, balistika, elektrotechníka a grafická expertiza


Kriminalistická mechanoskopická expertiza

se zabývá identifikací, způsobem použití a mechanismem působení nástrojů a jiných podobných předmětů z hlediska kriminalistiky. Je postavena na vědeckých znalostech mechaniky, fyziky a prakticky ověřených poznatcích konstrukce a funkce nástrojů a nářadí. Používá speciální kriminalistické metody včetně pozorování, měření, popisování, srovnávání a experimentování.

KUP - mechanoskopie

Typickým objektem mechanoskopického zkoumání jsou pachatelem použité nástroje a stopy nástrojů vzniklé při vyšetřované trestné činnosti. Zkoumány jsou též poškozené mechanické zábranné systémy (bezpečnostní dveře, zámkové systémy, mechanické zámky a autozámky), bezpečnostní úschovné objekty (mechanicky narušené trezory, sejfy, ohnivzdorné skříně, zámky všech druhů). Podle stejných zásad a obdobnými pracovními postupy i prostředky se provádí srovnávání různých oddělených částí předmětů a nástrojů, mechanicky poškozených krycích skel automobilů, zkoumání narušených přístrojů z havarovaných dopravních prostředků, plomb, pečetí, pečetních a jiných uzávěrů, textilií, rozbitých skel z místa trestného činu, poškozených kovových i dřevěných předmětů se stopami nejrůznějších nástrojů apod.

Počátky rozvoje mechanoskopické expertizy se datují již od konce 20. let minulého století na četnické stanici v Teplicích-Šenově v severních Čechách. Zakladatelem této světově uznávané vědecké metody byl strážmistr četnictva Ladislav Havlíček.

V současné době byl dokončen vývoj systému MECHOS, což je centrální databáze mechanoskopických stop vedená v KÚP, přístupná všem OKTE.


© 2008 Policie ČR, všechna práva vyhrazena


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno květen 2019