Kriminalistický ústav Praha

Kriminalistický ústav Praha

Tady nejste na stránkách Kriminalistického ústavu!

V případě potřeby se podívejte na jejich stránky nebo pošlete mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kriminalistický ústav Praha Policie ČR se systematicky věnuje šíření obecných i specifických informací, majících souvislost s kriminalistickou praktickou činností a metodami boje se zločinem. Tento ústav je oprávněn vykonávat znaleckou činnost v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství například v těchto odbornostech: chemická expertiza, pyrotechnická expertiza, balistická expertiza, kriminalistická biologická expertiza, kriminalistická psychologická expertiza psaného (mluveného) projevu, kriminalistická expertiza videotechniky a videozáznamů, daktyloskopická expertiza, a mnohé další.

Jak jej známe v dnešní podobě vznikl 12. prosince 1958, ale historie předchozích organizací, které se zabývaly vědeckými metodami ve spojení s kriminalistikou je mnohem delší. Začíná vlastně již v roce 1901, kdy I vzniklo Daktyloskopické oddělení u Policejního ředitelství v Praze, které bylo jedním z nejstarších v Evropě. Potřeba zkvalitnění pátrací služby i snaha po samostatnosti v oblasti kriminalistiky v činnosti četnictva vedla v roce 1922 ke zřízení zvláštního četnického oddělení u poznávacího úřadu Policejního ředitelství v Praze. V roce 1927 se osamostatnilo a pracovalo jako Ústřední četnické pátrací oddělení.

Podle obsahu činnosti se dělilo na skupiny daktyloskopickou, fotografickou, specializace pachatelů, kriminální evidence, evidence cikánů a lupičů pokladen a další skupiny. Po několika dalších organizacích vznikl konečně v roce 1958 Kriminalistický ústav HS VB rozšířením Vědeckotechnického odboru HS VB a stal se ústředním orgánem pro výkon kriminalistických expertiz na území ČSR. V současné době stojí Kriminalistický ústav Praha před úkolem »srovnat krok« s vyspělými s táty, což se poměrně daří. Tento ústav si totiž mimo jiné vede úspěšně rovněž v oblasti mezinárodních odborných kontaktů. Do mezinárodní organizace ENFSI byl přijat 31.3.1998. Jako nováček se dlouho nerozkoukával a ještě v témže roce, konkrétně v září 1998, uspořádal v Praze první setkání expertů počítačové kriminality. S počítačovými expertizami a především s konstituováním odborného pracoviště měli specialisté z tohoto ústavu v té době již bohaté pětileté zkušenosti. V Evropě se před třemi lety zmíněnému fenoménu věnovalo údajně pouze pět institucí.

Expertizní obory

  • Kriminalistická dokumentace
  • Analýza dat (kriminalistická audioexpertiza, videoexpertiza, počítačová expertiza, fotografická expertiza) a kriminalistická dokumentace

  • Přírodovědné zkoumání
  • Kriminalistické expertizy v oblasti biologie, genetiky, fyziky, chemie a antropologie

  • Kriminalistická daktyloskopie
  • Zkoumání daktyloskopických stop, daktyloskopická identifikace osob, AFIS

  • Kriminalistické identifikace
  • Kriminalistická mechanoskopie, defektoskopie, metalografie, trasologie, balistika, elektrotechníka a grafická expertiza


Kriminalistická mechanoskopická expertiza

se zabývá identifikací, způsobem použití a mechanismem působení nástrojů a jiných podobných předmětů z hlediska kriminalistiky. Je postavena na vědeckých znalostech mechaniky, fyziky a prakticky ověřených poznatcích konstrukce a funkce nástrojů a nářadí. Používá speciální kriminalistické metody včetně pozorování, měření, popisování, srovnávání a experimentování.

KUP - mechanoskopie

Typickým objektem mechanoskopického zkoumání jsou pachatelem použité nástroje a stopy nástrojů vzniklé při vyšetřované trestné činnosti. Zkoumány jsou též poškozené mechanické zábranné systémy (bezpečnostní dveře, zámkové systémy, mechanické zámky a autozámky), bezpečnostní úschovné objekty (mechanicky narušené trezory, sejfy, ohnivzdorné skříně, zámky všech druhů). Podle stejných zásad a obdobnými pracovními postupy i prostředky se provádí srovnávání různých oddělených částí předmětů a nástrojů, mechanicky poškozených krycích skel automobilů, zkoumání narušených přístrojů z havarovaných dopravních prostředků, plomb, pečetí, pečetních a jiných uzávěrů, textilií, rozbitých skel z místa trestného činu, poškozených kovových i dřevěných předmětů se stopami nejrůznějších nástrojů apod.

Počátky rozvoje mechanoskopické expertizy se datují již od konce 20. let minulého století na četnické stanici v Teplicích-Šenově v severních Čechách. Zakladatelem této světově uznávané vědecké metody byl strážmistr četnictva Ladislav Havlíček.

V současné době byl dokončen vývoj systému MECHOS, což je centrální databáze mechanoskopických stop vedená v KÚP, přístupná všem OKTE.


© 2008 Policie ČR, všechna práva vyhrazena


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

602 340 039

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno říjen 2018