Náramně těžká kasa

V listopadu 2010, kategorie muzeum trezoru, od Filip Čech
Trezor ve vodě

Vykrádat trezory umí jen zlodějská elita

Kasaři bývali mezi zloději elitou. Zatímco obyčejnému chmatákovi stačí, aby byl hbitý a náležitě drzý, kasař musí mít jistý organizační talent, ovládat otevírání zámků nejrůznějšších typů, umět si připravit své nádobíčko, dostat se nepozorovaně do míst, kam je těžké jen tak proniknout a po překonání "nedobytné" pokladny bleskově beze stopy zmizet. S takovými případy se kriminalisté setkávali a občas ješště setkávají dodnes.

Zmizení peněz z pošty

Zmizení peněz z třebíčské pošty na podzim roku 1965 vššak ze série zmíněných vloupaček poněkud vybočuje. Ze zamčené budovy se tenkrát ztratilo nejen zhruba čtvrt milionu korun, ale dokonce i pokladna, která měl peníze před zloději ochránit. Když dorazili kriminalisté za ranního ššera na třebíčskou pošštu, aby zjistili, zda měl hlas ohlaššující telefonem zprávu o přepadení úřadu pravdu, naššli v manipulační místnosti pošštovních doručovatelů prázdný kout, v němž stála jšeště před pár hodinami kovová pokladna s penězi. "Pošštovní úřad je ve středu města v dvouposchoďové budově na rohu Malinovského třídy a Soukenické ulice. V zadním traktu objektu směrem k řece Jihlavě je rozestavěný objekt a dvůr je tímto směrem volně přístupný..." stojí ve zprávě o ohledání místa činu.

Jak k loupeži došlo

Na dveřích hlavního vchodu ani vchodu do manipulační místnosti nenaššli policisté stopy po páčících instrumentech, násilí nebylo znát ani na oknech a okenicích. Jen na podlaze manipulační místnosti zbyla čitelná okrouhlá rýha, na plechu římsy pootevřeného okna pak prohlubně, podle kterých bylo zřejmé, že právě tudy neznámí kasu stěhovali na ulici. Že lze hovořit o pachatelích v množném čísle, bylo jisté, protože jeden člověk by takovou akci těžko zvládl sám. Protokol o ohledání místa činu podrobně popisuje i dalšší stopy, které měly být kriminalistům vodítkem na cestě za neznámými lupiči. Také čas, kdy k akci doššlo, se dal podle pracovního provozu na pošště odhadnout - zloději se mohli do inkriminovaného prostoru dostat mezi devátou večer a pátou ranní následujícího dne. Z prvních informací se dalo usuzovat, že pokladna byla vynesena oknem vedoucím z místnosti doručovatelů do Soukenické ulice i to, že zloději, kteří pošštu v inkriminované době navšštívili, museli beze sporu znát prostory, ve kterých se kasa nacházela.

Vyšetřování zmizení trezoru na místě

Trezor oknem

"Mohli být spojeni s někým, kdo na pošště pracuje," nabízela se jedna z vyššetřovacích verzí. Policisté zaměřili svou pozornost - kromě prověřování dalšších možných variant - právě tímto směrem. Převést toto logické rozhodnutí do praxe nebylo rozhodně snadné. Pracovníci tehdejšší veřejné bezpečnosti vypracovali spolu s prokurátorem, který dostal případ na starost, plán, kterak neznámé lupiče co nejrychleji dopadnout. Podle dochovaných zpráv bylo v dané chvíli zejména nutné: "obstarat jmenný seznam vššech zaměstnanců poššty, zejména těch, kteří vlastnili klíče k manipulační místnosti; prověřit jejich pohyb v kritické době; obstarat seznam a prověřit vššechny osoby zúčastněné na adaptaci budovy; zjistit přesné rozměry odcizené pokladny, pořídit její maketu a vyzkouššet možnost jejího uložení v zavazadlovém prostoru běžných typů vozidel..." Běžná pracovní doba přestala pro tým vyššetřující pošštovní loupež existovat. K výslechu byli zváni svědci, kteří mohli něco nezvyklého slyššet či zahlédnout, o pomoc v pátrání žádal každého, kdo mohl nějakým postřehem přispět k dopadení pachatetlů i místní rozhlas. Nové informace se vššak k policistům právě nehrnuly...

"Ukradneme trezor" zaznělo poprvé v hospodě

V hospodě vznikají, jak známo, plodné obchody i plány, které se jen málokdy uskuteční. Ten, který upekla trojice mužů, vššak doššel své realizace. "Potřebuju prachy," postěžoval si jednoho podzimního dne mezi kamarády jistý Emil ŠŠtoch. "Kdo by nepotřeboval?" otočil oči v sloup Pavel Nečásek a obratem dodal, že tyhle řeči nemají cenu, protože tady se Sportka nepodává a vššichni kamarádi, které zná, nejsou z těch, kteří by rozdávali - už proto, že sami nemají, nebo protože jsou šškrti. Třetí u stolu se po chvíli zavrtěl: "Možná bych něco měl, ale nevím, jestli by to bylo právě pro vás." Po krátkém přemlouvání vybalil tenhle nenápadný pošťšák nápad, který ho už nějaký čas pronásledoval. - Tak nějak to mohlo být a muži se jmény, která neodpovídají skutečnému případu, dohodli podrobnosti.

Plánování loupeže trezoru

Doručovatel půjčí klíče a opatří si železné alibi, jeho komplici se postarají o ostatní. V den "D" se měl Emil ŠŠtoch - samozřejmě s klíči od pošťšáka v kapse - nechat zavřít po skončení pracovního ruchu na pošště. "Co kdyby ho přeci jen někdo objevil?" přepadly obavy ššéfa akce, a tak bleskurychle změnil instrukce. "Nechám nahoře pootevřené okno a až bude čistý vzduch, dostanete se oba ke kase po žebříku. Vedle je staveniště, takže to nebude problém," doladil plán poššťák. "Auto bude připravený, jak jsme dohodli, a já budu mít alibi, že s ním nikdo nehne. Tahle věc určitě klapne, a až bude po vššem, rozdělíme se podle spravedlivýho klíče," ukončil poslední poradu muž, který vůbec ničím nepřipomínal lupiče čehokoli, pošštovního úřadu pak nejméně.

Krádež trezoru

Trezor na ulici

Vššechno ššlo hladce podle plánu. Otevírat kasu na místě by bylo nebezpečné, dohodl se trojlístek předem. Určitě bude lepšší potichu vystěhovat plechovou pokladnu oknem ven a pak si s ní někde v klidu poradit. Profesionální kasař by nad takovou nerozvážností jistě pohrdavě zakroutil hlavou, těm třem vššak přiššel jejich nápad velice mazaný. "Ta skříň je lehčí, než zkraje vypadala," oddechl si Nečásek. "Plech dělá rámus, radšěji ji přestěhujeme k oknu položenou na stole," odhadl ŠŠtoch. Chvíle dřiny a byli na ulici - žebřík zvládli skoro jako kaskadéři, plecháč putoval na pár minut pod pošštovní náklaďák, který tady pravidelně stával. Vzduch byl, zdálo se, čistý, vššude ticho jako v kostele. Nečásek zaběhl pro auto, které stálo jako ve správné bondovce o ulici dál a mohlo se nakládat. Cestou na Brno auto s podivným nákladem na odlehlé cestě zastavilo. Co kdyby byly v kase místo peněz, nedej bože, třeba jen úřední papíry? "Trefa byla správná," pochválili dotyční unisono poššťáka a vyndali pytel s penězi. Prázdnou pokladnu se rozhodli uložit do řeky někde cestou... Plán na vyloupení poššty se zdál bezchybný. Plán na vypátrání a zadržení pachatelů loupeže, podle kterého postupovala policie, byl vššak dokonalejšší.

Dopadení pachatelů

Od noci, kdy z poššty zmizela pokladna se zhruba čtvrt milionem korun, do dne pravomocného odsouzení trojlístku zlodějů uběhly pouhé tři měsíce. "Mohlo by se něco podobného stát i dnes, v době moderních zabezpečovacích zařízení?" zeptala jsem se penzionovaného kriminalisty Bohuslava Vorla. "Samozřejmě, i když dnes jsou bohužel běžnější ozbrojené loupeže. Kvalitní zabezpečovací zařízení nejsou ješště vššude běžná a někdy se mi zdá, že ani nemohou zcela plnit svou funkci. Jak se bránit proti hrubé síle, nevědí, myslím, nikde na světě. Pokyn, který mají podle mých informací pracovníci, kteří se mohou do střetu s ozbrojenými lupiči dostat, zní: vydat peníze a zachránit tak život. Je to zřejmě to nejrozumnějšší, co se dá v dané kritické chvíli učinit. S krádeží celé kasy se kriminalistika nesetkává často, přesto si ale myslím, že se může objevit i dnes." Zkuššený detektiv ve výslužbě se nemýlil - před několika týdny zaznamenali krádež pokladny s peněžní hotovostí kriminalisté v Západočeském kraji...

Radvana NOVÁKOVÁ


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.
Copyright © již od roku 1968 Jinova s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno červen 2017