Programy elektronických zámků

Program manažera

Program manažera

Manažer je nejdůležitější z uživatelů, tuto funkci má každý i ten nejjednodušší zámek. Pomocí svého kódu má manažer, neboli majitel trezoru, práva měnit počet uživatelů a blokovat je, měnit programy zámku a dělat výpis přístupů. (liší se podle funkcí zámku)

Většině uživatelů dostačuje právě tato jediná funkce trezorového zámku. Zámky ale mají již v základu více funkcí, které samozřejmě nemusíte využívat.

Uživatelské kombinace

Uživatelské kombinace

Trezorové zámky umožňují přístup několika uživatelů, kdy každý má svou vlastní kombinaci. Počet uživatelů elektronického trezorového zámku je různý podle typu zámku. Klasický počet jsou dva, osm, devět ale i třicet a více kódů. Každý uživatel trezoru potom otevírá zámek svým vlastním tajným kódem. Za pomoci dalšího příslušenství lze potom vypsat na PC jednotlivé přístupy do trezoru i s časem.

Zablokování zámku

Zablokování trezorového zámku

Po třech nebo čtyřech za sebou následujících chybných zadáních se zámek na 5 minut vypne, poté se zablokuje již po jednom nebo dvou chybných zadáních. Během této blokovací doby kontrolka LED krátce bliká každých 10 sekund a zmáčknutí klávesy na klávesnici je odmítnuto 3 násobným signálem (může se lišit podle typu zámku). Jedná se o ochranu proti nedovolené manipulaci, kdy například zloděj zkouší náhodné kombinace.

Záznam přístupů

Záznam přístupů do trezoru

Trezorvé zámky hlavně vyššího programového vybavení umějí zaznamenávat, pamatují si, kdo a kdy trezor otevřel. Záznam je ve formě ID uživatele, data a času otevření. Zaznamenává se také jiná manipulace se zámkem jako je výměna baterie nebo neoprávněný pokus o přístup. (Záleží na programovém vybavení zámku.)

Časová prodleva

Časová prodleva otevření trezoru

Po správném zadání kódu začíná doba prodlevy, kterou lze rozeznat LED signálem každou vteřinu. Po uplynutí doby prodlevy začíná okno otevírání, které lze rozeznat dvojitým signálem a 2 signály LED za vteřinu a rovnež tónovým signálem každých 10 vteřin. Během doby okna otevírání musí být pro otevření zadán kód. Pokud není zadán správný kód, je zámek opět časově zablokován.


Funkce časového zámku

Funkce časového zámku

U časové funkce zámku lze nastavovat mnoho variant podle potřeby uživatele. Zámek je například neaktivní o víkendu , lze ho otevřít jen od 8:00 - 16:00 hodin nebo libovolný v časový úsek. Lze nastavit dokonce neaktivitu při státních svátcích, dovolené apod. kdy u trezoru nebude obsluha.

Tichý alarm

Tichý alarm trezoru

V případě vydírání je možno spustit tichý alarm tím, že se zadá poslední číslo kódu +1 nebo –1 (je-li poslední číslo např. 9, alarm se spustí při čísle 8 nebo 0). Funkce zámku je zachována jako při otevíracím kódu a násilník nepozná spuštění tichého alarmu. (musí se nastavit).

Servisní klíč

Servisní klíč trezoru

Servisní klíč se používá pouze u některých elektronik, jeho funkce spočívá například při poruše elektronického zámku nebo když dojde baterie, která se mění zevnitř. Může být jako příslušenství k elektronickým zámkům. V podstatě klíč obejde elektroniku a proto i klíčový zámek musí být kvalitní potažmo bezpečný. Vyvarujte se trezorů z hobby marketů, na nich jsou vetšinou velice snadno překonatelné servisní klíče! S trochou nadsázky lze říct, že na laciných elektronikách je servisní klíč proto, že již výrobce počítá s poruchovostí laciného elektronického zámku.

Systém čtyř očí

Systém čtyř očí

Pro otevření trezoru musí být zadány dva platné šestimístné kódy. Je to výhodné tedy pro dva společníky, kteří se jeden bez druhého nedostanou do trezoru. Pořadí zadávání tajných kódů je libovolné. Otevřít mohou dva kódy ze všech platných, nastavených - při více uživatelích. Systém 4 očí lze také vyřešit dvěma zámky, kdy jeden ze společníků může odemknout ráno a druhý společník si odemkne svů druhý zámek později a dostane se do trezoru.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání elektronického zámku

Dálkové ovládání u trezorového zámku může sloužit pro větší bezpečnost. Jedná se například o odpojení elektrického napájení zámku z jiné místnosti. Druhá možnost je, že samotná zadávací klávesnice je jinde než trezor a ovládá se tedy na dálku.

Elektronický klíč

Klíč k elektronickému zámku

Rozšířením elektronického zámku na trezoru je elektronický klíč. Manažer a každý uživatel trezoru pokud jich je víc, nosí například na svém svazku klíčů elektronický čip. Takový čip přiloží k elektronickému zámku a teprve následně může nastavit kombinaci na klávesnici. Tento systém zamezuje neoprávněné manipulaci se zámkem a k jednoznačnému rozpoznání uživatelů. To potom pomáhá při výpisu vstupů do trezoru (volitelná funkce).

Výměna baterie

Výměna baterie v elektronického zámku

Trezorové elektronické zámky pro svou funkci používají 9V alkalickou baterii. Při běžném používání, například dvakrát denně baterie vydrží asi dva roky. Vyplatí se koupit kvalitní baterii. Když zámek nechce otevřít trezor na správnou kombinaci je to ve většině případů právě baterií. U kvalitních zámků není potřeba k výměně baterie servisní klíč. Baterie se tak mění buď přímo pod zadávací klávesnicí zvenku nebo se nová baterie přiloží ke klávesnici, otevře se kódem a baterie se vymění na vnitřní straně dveří trezoru.
zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno srpen 2018