Franz von Wertheim a trezory

1814

Ve rakouském městě Kremže (německy Krems an der Donau) se narodil 12. dubna 1814 jako syn obchodnické, židovské rodiny. Již od svého dětství hodně cestovala po Německu, Anglii a Francii. Teprve ve svých 27 letech se vrátil do rodné Kremže. V roce 1841 začal s výrobou nářadí. Již o rok později v roce 1842 převzal výrobu nářadí Gruber ve Vídni. Hlavně také jeho pobočku v Neustift bei Scheibbs. V regionu, kde jsou přemrštěné ceny za železo. Wertheim kompletně výrobu přepracoval a zdvojnásobil počet pracovníků. Ve svém sousedství měl největší a nejmodernější válcovací fabriku Andreas Töpper. Tento region byl pak v rámci celé Evropy největším producentem železa a oceli.

Franz von Wertheim
1844

V roce 1844 pan Wertheim vyhrál v Lublani na průmyslové výstavě stříbrnou medaili. Následující rok získal titul císařsko královského dvorního dodavatele nástrojů. Stalo se tak kdy císař Ferdinand I. získal jeho oceněnou sadu nástrojů pro Polytechnický institutu ve Vídni. V roce 1846 se Wertheim přestěhoval do Vídně a dokončil velkou sbírku nástrojů pro císařskou sbírku nářadí. Další sbírka se skládá z 885 nástrojů a byla pověřena do císařského muzea v Petrohradě (St. Petersburg). V následujících letech Wertheim zdokonalil svou výrobu a opakovaně získal ocenění na výstavách. Například světová výstava Expo 1851 v Londýně.

1848

V roce 1848 vyrobil Wertheim svou první kasu, trezor. Byla odolná proti vloupání a také proti ohni. Stalo se tak po tom co v jedné z jeho kanceláří došlo ke vloupání. Jeden z patentů získal také na Velké exhibici v Londýně roku 1851. Velký rozruch způsobil v roce 1857 svou reklamní akcí na náměstí v Konstantinopoli (dnešní Istanbul). Trezor byl několik hodin udržován ve vysokém žáru. Zkouška ohněm se prováděla v přítomnosti mnoha osobností a hlavně Sultána. Výsledkem bylo, že uvnitř uložené cenné papíry a peníze nebyly vůbec poškozené. Výhradně pro Konstantinopol bylo pak vyrobeno 3.000 trezorů.

ohnivzdorná zkouška trezoru
1852

V roce 1852 založili Franz Wertheim, spolu s Friedrichem Wiese výrobní továrnu na "Žáruvzdorné, vloupání bezpečné kasy na peníze v hotovosti a dokumenty". Usadili se ve Vídni s 80 zámečníky na základech bývalé továrny na svíčky Erdberger.

1863

V roce 1863 byl osloven rakouský architekt Heinrich von Ferstel (ten nevrhl také například zámek v Trmicích). Navrhl pro Wertheima palác ve Vídni, který se jmenoval podle něho. Byl postaven na rohu ulic Ringstraße a Schwarzenbergplatz. Později byl palác Wertheim určen také pro umístění sbírky vzorových nástrojů. Byla to expozice ze světové výstavi v Paříži z roku 1867.

Továrníkovi se dostávalo dobré pověsti a měl velkou váhu u soudu. V roce 1869 mu bylo dovoleno doprovázet císaře Franze Josefa I. na otevření Suezského průplavu, jakožto osobní odborník přes průmysl. Kromě toho byl Wertheim od roku 1869 do roku 1871 člen zemského sněmu Dolního Rakouska, městské rady ve Vídni, místopředsedy Vídeňské obchodu a obchodní komory, předseda dolnorakouské obchodní asociace a kurátorem Rakouského muzea umění a průmyslu.

1869

V roce 1869 byla dokončena pokladna číslo 20.000 a při této události byla velká slavnostní akce. U příležitosti této slavnosti složil slavný Josef Strauss polku s názvem "Polka Feuerfest". Na této slavnosti se také vyhlásila odměna sto tisíc franků pro toho kdo otevře pokladnu Wertheim. V roce 1876 se ocelovým pokladnám mezi lidmi právem říkalo "Wertheim kasa".

kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020