Vhozové trezory a vhozové systémy

Vhozové, vhazovací nebo také depozitní trezory jsou vhodné všude tam, kde potřebujeme bezpečně odložit finance, cennosti, klíče od aut do trezoru a přesto nechceme, aby obsluha k nim měla následně přístup. Typický příklad jsou benzínové pumpy, ale také restaurace a obchody, kde se část tržby průběžně odhazuje do vhozového trezoru a je tak chráněná proti přepadení.

Je to snadné, když do trezoru uděláte díru, ztrácíte tím jeho bezpečnost. Přesto se otvory pro vhození do trezoru dělají, ale jen co nejmenší, úzké, chráněné nebo s důmyslnými mechanizmy. Když je vhoz do trezoru dostatečně chráněn, může vhazovací trezor mít i bezpečnostní třídu (podle ČSN EN 1143.1). Podle stupně ochrany vhozové (vhazovací) štěrbiny do trezoru bychom mohli přijmout následující rozdělení:

Certifikované vhozové trezory třída I.

Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem Prohlédnout

Štěrbina do trezoru

Jednoduchý otvor do trezoru libovolné délky a šířky pro pohodlné vhazování například obálky s penězi nebo autoklíčů. Lze udělat do libovolného trezoru v naší nabídce, který bohužel tím ztratí certifikát. Stejně tak lze udělat seshora vepředu, vzadu nebo z nějakého boku a do zad. Problematické by bylo umístit vhoz na dveře trezoru, ale ne už na stranu se dveřmi. Štěrbinou pro vhození cenností by to ale nemělo končit, ještě by se měla nějak ochránit, aby předměty šlo vhodit pouze jedním směrem do vhozového trezoru. Dělá se tak například ozubeným plechem ( obrazek) a dalšími nástrahami, které to případnému zloději, když né znemožní, tak alespoň značně zkomplikují napadení vhozového trezoru.

Trezor s vhazovací štěrbinou
Boční vhoz do trezoru
vhazovací štěrbina na trezoru s elektronikou
Trezor NS 4 s vhozem

Důmyslné mechanizmy vhozu do trezoru

Vhozová šterbina do trezoru je vhodné řešení, když se jedná o menší hotovost nebo pro boj s vnitřním nepřítelem a nenechavci. Vyšší třída vhozových trezorů již nepočítá jen s prostým otvorem, ale vhození se provádí přes další mechanizmy jako je šuplík, propadla a buben.

Vhozový trezor se šuplíkem

Vytáhnete šuplík, vložíte předmět, který se po zavření šuplíku propadne do vhozového trezoru a tak je zabezpečeno, že se k němu již nedá dostat. Šuplík tvoří jakýsi filtr a v žádném okamžiku není do vhozového trezoru otvor. V nabídce je výrobní řada DNS (na prvním obrázku) s certifikovaným trezorovým vhozem na I. a II. bezpečnostní třídu podle EN 1143.1. To znamená, že celý vhozový trezor má i s vhozem certifikát na bezpečnostní třídu a také certifikát pro uložení utajovaných dokumentů do stupně "Tajné".

Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem Trezor s vhozem Trezor s vhozem Princip šuplíku na trezoru

Vhozový trezor přes zeď

Podobný princip jako vhozová štěrbina, jenže otvor pro vhození se nachází v jiné místnosti nebo na druhé straně přepážky. Příkladem může být také zakončení potrubní pošty ve vhozovém trezoru, kdy například každá pokladní může mít vlastní přihrádku, kam padají jen její zásilky.

Trezor s vhozem Trezor na konci potrubní pošty Trezor s vhozem pro kapsle Princip vhozu přes stěnu do trezoru

Vhozové trezory s vysokou bezpečností

Trezor s vhozem je náročnější ochránit. Mají v podstatě otvor do trezoru. Dlouhou dobu byl vrchol 2. třída. V současné době je možné trezor vyrobit také ve vysoké III. třídě. I takové vhozové trezory se vyrábějí. Vhoz do trezoru je chráněn na nejvyšší možné úrovni, aby mohl být vydán certifikát na 3. třídu. S prostou vhozovou štěrbinou to již nemá nic společného.

Trezor s vhozem ve III. třídě Trezor s vhozem

Vedle na obrázku je jedno z možných řešení. Dva trezory odpovídající 3. bezpečnostní třídě. Horní trezor máte otevřený a vhazujete skrz buben do spodního trezoru, který je samozřejmě zamčený.


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

6 závažných chyb !

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.
Copyright © již od roku 1968 Jinova s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno září 2017