Jak funguje bankomat

Bankomat je samoobslužné výplatní zařízení, které vydává držitelům platebních karet bankovky.

Obsluhuje se pomocí platební karty, zasouvané do speciální čtečky. Po zadání PIN (čtyřmístného číselného kódu) a požadované částky jsou bankovky, do té doby uložené z trezoru bankomatu, vydány. Současné bankomaty jsou on-line napojeny na autorizační systém, který ověřuje pravost informací uložených na platební kartě, správnost PIN a dostatečný zůstatek hotovosti na účtu klienta. Kromě standardních funkcí umožňuje bankomat provádět některé nepeněžní funkce,jako jsou jednoduché platební příkazy, výpisy z účtu, změny PIN a vkládání peněz jako depozit. To se může provádět i tzv. inteligentní metodou,kdy jsou bankovky automaticky rozpoznány přímo v bankomatu a jsou klientovi připsány na účet.

V poslední době lze bankomaty využít i pro další aktivní operace klienta, kdy je prostřednictvím bankomatu možné uzavřít úvěrové smlouvy, zažádat o vydání nového typu platební karty, dobít mobilní telefon, koupit si vstupenky do kina atd. K tomu slouží speciální řídící systém umístěný přímo v bankovním ústavu, který je přičemž cena standardní verze jen pro výplatu hotovosti se dnes pohybuje kolem 800 tisíc korun.

Bankomat jako trezor

Historie bankomatu

Historie sahá až před druhou světovou válku. S myšlenkou přišel ve třicátých letech turecký vynálezce žijíci v Americe, Luther George Simjian. Jeho nápad s bankomatem se vyzkoušel, ale neměl patřičný ohlas a využívali ho pouze prostitutky a gembleři, kteří se vyhýbali jednání na přepážce banky.

Za „otce“ bankomatu je považován Skot John Shepherd-Barron, kterému vadila omezená otevírací doba bank. Se svým nápadem přišel v roce 1965 k šéfovi banky Barclays. První automat spatřil světlo světa o dva roky později 27. června 1967 pod názvem BarclaysCash v pobočce banky v londýnské čtvrti Einfield.

První tehdy ještě off-line bankomat (bez propojení s bankou) v České republice byl nainstalován v lednu 1989 na pobočce České spořitelny na Václavském náměstí. Sloužil ale jen zaměstnancům spořitelny. První on-line síť spustila Komerční banka až o tři roky později v únoru 1992.

První bankomat na světě byl zveřejněn ve 30. letech. Od roku 1967 vyrostlo ve světě přibližně 1,5 milionu bankomatů. Jejich počet se přitom závratnou rychlostí zvyšuje – každých pět minut je nainstalován jeden nový.

Rozdělení bankomatů

Bankomaty můžeme rozdělit na dva základní typy – na vnitřní, které najdete třeba na pobočkách bank nebo v obchodních centrech, a venkovní, které jsou na ulici. Oba typy mohou být buď zabudované ve zdi, nebo volně stojící. Přístroje umístěné v interiérech snesou teplotu do +5 stupňů Celsia, ty venkovní odolávají až dvacetistupňovým mrazům. Pokud je teplota ještě nižší, bankomat může „zlobit“. Naopak letní vedra jim nevadí. Cena bankomatu se liší podle toho, co všechno bankomat umí. Nejlevnější bankomaty, které slouží jen pro výběr peněz, stojí okolo 300 000 korun, ale u víceúčelových bankomatů se cena může vyšplhat i na několik milionů korun. Jejich životnost se pohybuje okolo osmi až deseti let.

Obrazovka s počítačem na trezoru

Každý bankomat se skládá z několika základních částí. Kromě těch, které vidíte už při pohledu zvenčí – například obrazovky, klávesnice, čtečky karet nebo podavače peněz – se uvnitř bankomatu skrývají ještě další součástky nezbytné k tomu, aby přístroj správně fungoval.

Je to hlavně počítač, který zaznamenává všechny transakce a současně je propojen s dalšími systémy v bance. Provozovatel tak může přímo z kanceláře kontrolovat, jestli je v bankomatu ještě dost peněz, nebo je třeba jej doplnit. Další důležitou součástí bankomatu jsou kazety s penězi. Kazety v bankomatu mohou být dvě, ale třeba i čtyři. V každé z nich jsou bankovky jiné hodnoty, proto některé bankomaty například neumějí vydat 1800 korun, ale jen 1500 korun. Poškozené bankovky, které přístroj nedokáže z kazety dopravit do podavače peněz, se ukládají ve speciálním šuplíku.

Obrazovka

Přes obrazovku s vámi bankomat komunikuje. V okamžiku, kdy do něj vložíte kartu, se zobrazí menu s nabídkou dostupných služeb. Jako první většinou zvolíte jazyk, pak zadáte PIN a pokračujete buď výběrem hotovosti, nebo jinou službou.


Klávesnice

klavesnice bankomatu

Slouží k zadávání všech číselných údajů – od zadání PIN až po čísla mobilů nebo faktur, ale také pro potvrzení transakcí. Když uděláte chybu, můžete transakci zrušit nebo se o krok vrátit.

Počítač

Za obrazovkou je umístěn počítač. Je to stejný stroj jako ty, které běžně používáme v kanceláři nebo doma. Počítač zaznamenává veškeré transakce bankomatu a současně je propojen s dalšími systémy v bance.

Bezpečnostní kamera

kamera na trezoru

Bezpečnostní kamera se spustí v okamžiku, kdy do bankomatu vložíte kartu. Je to ochrana pro případ, že by z bankomatu chtěl peníze vybírat někdo na falešnou kartu.


Trezor

Celou spodní část bankomatu tvoří trezor. V něm jsou umístěny kazety s penězi a také šuplík na poškozené bankovky.

Bezpečnost trezoru je zajištěna na několika úrovních:

  • Bankovky jsou bezpečně uloženy v trezoru
  • Veškeré údaje jsou on-line ověřeny v autorizačním systému a zasílaná data jsou na své cestě několikrát šifrována
  • Magnetické karty jsou postupně nahrazovány kartami čipovými, které se hůře kopírují

Trezory pro bankomat

Vykrádání bankomatů

Bankomat ze zdi

Zloději vytrhli bankomat ze zdi

Zloději si vybrali bankomat ve kterém bylo údajně něco okolo dvou miliónů korun. Trezor za sebou vláčeli až do nedalekého lesa, kde se již v klidu dostávali do trezoru. Podle prvních zjištění se určitě lupičům podařilo při násilném otevírání velkou část bankovek spálit.Spálené peníze v trezoru

Povedená krádež bankomatu

Skupina tří maskovaných lupičů se na loupež důkladně připravila a také proto je zajímavé jak to celé dopadlo. Po vytržení bankomatu ze zdi dodávkou se muži pustili do nakládání na auto. Pachatelé si však auto nezajistili a to najelo na sloupek a již nebylo možné odjet. Proto pachatelé auto zapálili a z místa činu utekli.Skorou ukradený trezor

Skoro ukradený trezor

Chyběl už jen jeden šroub a noční krádež v centru města by se povedla. Zloději se po vloupání pustili do čtyř šroubů, kterými byl bankomat přikotven k podlaze. Při posledním šroubu je ale vyrušila policejní hlídky a tak zloději uprchli v připraveném autě. Druhé auto s připraveným navijákem nechali na místě. Pachatelům teď hrozí až deset let.Bagrem na trezor

Rypadlem na bankomat

Průmyslová kamera zachytila kuriózní loupež v irském Newtownbuttleru. Zloději netroškařili a na nedobytný bankomat si vzali rovnou bagr. Ani místní policie zřejmě nechtěla takové drzosti uvěřit, protože přijela na místo až po dvanácti hodinách. Tento způsob krádeže je velice oblíbený v Japonsku. Seženou si rypadlo, dojedou až k bankomatu a jednoduše ho vyrvou ze zdi. Ten pak položí na nákladní automobil a odjedou. V Japonsku už bylo takto ukradeno 57 bankomatů. V České republice málem jeden, když počátkem roku prchajícím zlodějům v Českém Krumlově vypadl z auta.Spálený lup v trezoru

Spálili obsah trezoru

V pět hodin ráno se k bankomatu vloupala skupina zlodějů. Dovnitř trezoru se pokusili dostat za pomoci autogenu a to jim zkazilo plány protože zařízení bankomatu začalo hořet a s ním shořeli také papírové bankovky. Podezření padlo na studenty Technické univerzity v Liberci, protože dobře znali areál kde se bankomat nacházel.zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno srpen 2021