7 závažných chyb při používání trezoru

Ať už se jedná o vloupání, požár nebo jinou hrozbu, každý den existuje řada možných rizik pro váš domov. Navzdory těmto rizikům můžete stále chránit majetek své rodiny a milované dědictví zakoupením optimálního trezoru.

Domácí trezor

bankovní trezory

Měli bychom vědět jaký domácí nebo firemní trezor máme. Kolik je do něj možné schovat? Nejde o velikost, ale o zabezpečení proti zloději. Do sejfu v základní bezpečnosti "Z" mohu schovat hotovost v desítkách tisíc. Do bankovního trezoru pak s klidem 10 milionů. Ani to nebude muset být obří trezor. V bankovkách se deset milionů vejde do krabice od vína. Na obrázku je jak vypadá 10 milionů v tisícikorunách.

Nikdy neopouštějte otevřený trezor

otevřený trezorTrezor není výkladní skříň. Neměl by zůstávat otevřený. Správný a nejbezpečnější postup je, že otevřete trezor, vyndáte si potřebné a ihned zamykáte dveře trezoru. Mnoho společností a státních institucí má přesně takový postup ve svých interních nařízeních. Druhý přístup lidí a společností je takový, že uživatel trezoru ráno odemkne trezor a nechává ho celý den otevřený. Po konci pracovní doby ho před odchodem zamkne. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli režim, nenechávejte otevřený trezor bez dozoru! Nemusí se stát nic hned, ale někdo se může připravit na pozdější vyloupení.

O trezoru ví každý

kryté provedení číselníku

O trezoru by mělo vědět co nejméně lidí, nemělo by na něj být přímo vidět a nejlépe by měl být ještě v nějaké zabezpečené oblasti. Také při zadávání kombinace by Vám nikdo neměl koukat pod ruce. Dobré je také nemít trezor proti oknům, přes které by šlo přečíst tajnou kombinaci při zadávání.V současné době nabízíme trezorové zámky, které chrání Vaše tajné číslo při zadávání. Jsou to mechanické číselníky, které mají zakrytou většinu zadávací stupnice. U elektronických zámků jsou také zadávací klávesnice proti nechtěnému přečtení kombinace.

Trezorová firma musí mít koncesi

koncese trezory prověřená firmaTrezory se nakupují jako každé jiné zboží. Může Vám ho prodat jakýkoli prodejce. Zádrhel nastává při službách. Asi nechcete, aby k Vám domů přivezl trezor stěhovák několikrát trestaný za krádeže? Stejně tak při servisu, kotvení a vůbec při každé manipulaci s trezorem. Kvalitní firma musí mít koncesi. Znamená to, že odborně způsobilá firma má člověka s mnohaletou praxí v oboru, který školí a dohlíží na ostatní. Také, že pro firmu pracují jen netrestaní zaměstnanci (od ředitele až po uklízečku). A také, že se může seznamovat s citlivými informacemi. Získat takovou koncesi není nic snadného. Tak se můžete často setkat s firmou, která jí nemá a přesto stěhují trezory. Dopouští se neoprávněného podnikání.

Zámky trezoru

Obsah trezoru je stejně důležitý jako klíče nebo tajná kombinace k trezoru. Proto byste měli s klíči a tajným číslem podle toho zacházet. Je Vám k ničemu bezpečný trezor, když zloděj najde klíče v prvním šuplíku.

Tajná kombinace trezoru

tajné heslo trezoru

Tajnou kombinaci napsanou na kalendáři. Kombinace si musíte pamatovat (mít je v zapečetěné obálce například v bankovní schránce). Nikdy nepoužívejte předvídatelná čísla. Zloděj první může vyzkoušet rodná čísla, datum narození celé Vaší rodiny, vyzkouší například SPZ auta a nebo číslo občanského průkazu.

Kopie trezorového klíče

Trezorové klíče se nepůjčují. V dnešní době je otázkou několika minut si nechat vyrobit další klíč k trezoru. Nikdo se Vás neptá jestli jste majitelem klíčů. Trezorové zámky a klíče jsou velice citlivé a přesto se k nim nevydává bezpečnostní karta apod.

Kotvení trezorů

Trezory nejsou jako jiné věci v domácnosti nebo ve firmě. Čekáte od nich, že ochrání cenné a důležité věci. Řídí se normami, zákony a nářízením. Proto jsou zbytečné nejasnosti lidí na diskuzních fórech. Jsou některé trezory, které mohou být neukotvené, ale daleko větší část musí být kvalitně ukotvena předepsaným způsobem. Vlastními silami nebo firmou s koncesí.

Trezory, které se nemusí kotvit

Jsou to necertifikované trezory. Často lehké, menší nebo nekvalitní. Potom jsou to trezory, které mají přes 1.000 kg. Tedy větší, těžké a často ve vyšší bezpečnostní třídě. Třetí možnost jsou například trezorové skříně na zbraně s certifikátem na 15 RU (odporové jednotky). Ty odpovídají na uložení 10 zbraní i neukotvené. V každém případě kotvením trezoru nic nezkazíte. Neodnesou Vám ho celý a vysoká skříň na dlouhé zbraně je stabilnější.

Sdílení trezoru

Trezor mohou používat dva majitelé nebo několik Vašich zaměstnanců. I na takové situace je potřeba brát ohledy a nastavit zámkovou techniku.

Systém 4 očí

 

Na naše trezory můžeme namontovat elektronický zámek se systémem 4 očí. V podstatě je to zámek, který místo jednoho tajného čísla má dvě zároveň. Pak musí k trezoru přijít oba dva majitelé a každý zadá své tajné číslo pro otevření trezoru.

Pro více uživatelů elektronický zámek trezoru

V dnešní době je efektivní používat elektronický zámek, kdy každý uživatel má vlastní tajné číslo a svůj přístup do trezoru. Trezorové zámky umí také vypsat kdo a kdy do trezoru vstoupil. Dobré je nedávat všem uživatelům stejnou kombinaci, ale nechat si hlavní manažerskou kombinaci pro majitele trezoru. Manažer/majitel může povolovat a zakazovat další kombinace uživatelů.

stěhování trezoru

Stěhování trezoru

Stěhování trezoru je také citlivou záležitostí, ať už jde o první stěhování při jeho pořízení a nebo přestěhování mezi kancelářemi. I tady jsou rizika poškození majetku, zdraví a narušení bezpečí.

První nastěhování trezoru

O trezoru by nikdo nemusel vědět, ale to jde jen těžko, když si pozvete těžkou partu, která bude kutálet trezor skrz veřejnou chodbu až dlaždičky létají. My máme na přání anonymní dodávku. Vyškolené zaměstnance, kteří si nevezmou firemní oblečení. A hlavně máme pásové tanky, které hravě nastěhují po schodech i 700 kg během chvíle.

Přestěhování trezoru

Proč volat odbornou firmu, když máme se sousedem na takové akce kus lešenářské trubky? Uděláte totiž škodu na dlažbě, stěnách, zábradlí a v horším případě si někam strčíte ruku kde by jste jí rozhodně mít nechtěli. Trezory jsou velice nebezpečné pro nemovitosti, jejich vybavení, pro Vaše záda a zdraví. Když nestěhujete břemena často, nemusíte odhadnout chování trezoru. Rozhodující je pochopitelně hmotnost trezoru, ale také těžiště trezoru a jeho setrvačnost.

Škody na trezoru

Neodbornou manipulací dochází také ke škodám na trezoru, od těch menších kosmetických až po závažné vedoucí k vyhození trezoru. Trezory po pádu nejdou zavírat, drhnou dveře nebo jsou zkřížené. Zámková technika je také citlivá na kroucení a hlavně otřesy a nárazy. Důležité je, že v záruční době nesmí být trezor přestěhován neodborně.

Related Articles

Zajímavé články o trezorech

Kam umístit trezor?

Jak vybrat trezor

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes