O trezorech

Trezory chrání peníze, investiční zlato, cenné i tajné dokumenty, zbraně, sbírky, vzpomínky i klíče. Podobně jako bezpečnostní pásy, airbagy a výztuhy chrání zdraví řidiče. Obecně mají lidé trezory spojené s ukládáním balíčků peněz a luxusních šperků. Na výstavách se nám ve velkém počtu dostává od lidí jedné jediné odpovědi a to, že do trezoru nemají co dát. Je tomu ale skutečně tak?  Člověk přijde na to, kolik cenností doma měl, například po nechtěné návštěvě zloděje nebo v horším případě při požáru, kdy najednou nemáme ani smlouvu o pojištění.

Trezory podle bezpečnostních tříd

U trezorů je hlavní jejich bezpečnost. Pro zjednodušení je každý trezor zařazen do bezpečnostní třídy. I když některé trezory nemusí být certifikované. Takzvaná nezjištěná konstrukce NK. Některé jsou v základní bezpečnosti "Z" podle české normy ČSN 916012 na kterou navazuje celoevropská norma EN 1143. Na uložení zbraní je také důležitý certifikát na 15 RU (odporových jednotek), ale to není bezpečnostní třída.

 

15 RU

třídy Z

třída I

třída II

třída III

třída IV

trezory na zbraně 15 RU odporové jednotky bezpečnostní třída trezoru Z2 První třída trezoru 1. BT 2 bezpečnostní třída trezoru II trezory třetí bezpečnostní třída 3 4 bezpečnostní třída trezoru IV

Bezpečnostní třídy jsou u trezorů hlavním parametrem. Podle třídy (norma EN1143) je možné srovnat různé trezory od různých výrobců a to i z jiných zemí Evropy. Základní bezpečnost se dělí podle české normy ČSN 916012. Ta  rozděluje sejfy do tříd Z1, Z2 a Z3. Norma je platná jen v ČR.

Trezory podle uložených věcí

Trezory na cennostitrezory na hotovost

Uložení cenností jakéhokoli druhu vždy bylo a je primárním poslání trezorů. Do trezorů se ukládá nejen hotovost a zlato, ale všechno co má vyšší hodnotu jako jsou sbírky známek, šperky nebo například zubařovo zlato. V trezoru  bychom měli mít důležité smlouvy, pojistky až po cestovní pasy a s trochou nadsázky i milostné dopisy a deníček.

 

Utajované písemnosti

trezory na dokumetny a smlouvyTrezory chrání také utajované dokumenty před nechtěnými pohledy, před odcizením firemních tajemství a know-how. Pro běžnou domácnost to třeba není až tak důležité, ale tuto vlastnost trezorů vyžadují například státní instituce a podnikatelé. Většina trezorů je také uznaná a certifikovaná Národním bezpečnostním úřadem.

 

Trezory na zbranětrezory na zbraně

  Dvě zbraně můžete dát do libovolného trezoru. Na uložení 10 kusů zbraní je už potřeba 15 odporových jednotek nebo minimálně bezpečnostní třída Z2. Další kategorií je uložení 20 kusů zbraní, které musí být uloženy v trezoru minimálně v I. třídě. Nejvyšší kategorií jsou trezorové dveře, za kterými můžete mít neomezený počet zbraní.

 

Trezory na sbírky

Trezory na klíče

Trezory na opiáty

Počítače a data

Trezory na tajné sbírky, trezory na známky, trezor na deníček trezory na klíče, trezory na autoklíče trezory na opiáty, trezory na léčiva, trezory do ordinace trezory na počítač, trezory na data, datové trezory

Nám je celkem jedno, co si chcete do trezoru uložit. Jen Vám chceme pomoct s výběrem vhodného trezoru v odpovídající třídě zabezpečení. Nemělo by se stát, že máte milion v sejfu se základní bezpečností. Také není dobré po roce používání zjistit, že se Vám dovnitř něco nevejde nebo, že potřebujete přivést elektriku pro nabíjení počítače...

Trezory podle místa instalace

Trezory do zdi

Jsou určeny do zdi, do prostoru bývalého komína a často do prostoru pod schody.  Chráněná je z výroby čelní strana. Ostatní stěny se u trezorů do zdi  nahrazují kvalitním betonem na každou stranu i dozadu alespoň 10 cm (u základní bezpečnosti 6 cm). Právě proto, že mají méně chráněné stěny, jsou levnější než nábytkové trezory. Na druhou stranu musíte mít vhodné místo, kam trezor zazdít.  Dají se skrýt za obraz nebo například za vestavěnou skříň a podobně.

Trezory do podlahy

Podlaha není obvyklé místo, kam se instalují trezory. Musíte mít vhodné místo, které se hledá těžko. Nejlépe už při stavbě domu. Trezory do podlahy mají konstrukci jako trezory do zdi. Navíc jsou vybavené pojistkou proti vysazení dveří, pojistkou proti pádu dveří, madlem a krycím plechem, který je zároveň s podlahou.

Volně stojící trezory

Většinou větší a masivnější trezory a trezorové skříně. Nejsou úplně vhodné do nábytku, nebo by na ně muselo být více místa. Obvykle stojí u stěny mezi nábytkem. Mohou být i uprostřed místnosti. Když se kvalitně ukotví. Všechny stěny jsou stejně bezpečné. Volně stojící trezory mají často venkovní panty a dveře je tak možné široce otevřít.

Nábytkové trezory

Nábytkové trezory mají všechny stěny stejně dobře chráněné. Mohou tedy stát i uprostřed místnosti. Určené jsou ale do nábytku. Jsou menších rozměrů a dveře se nejčastěji otevírají jen na 90°. Tak, aby nepřekážely dveřím od nábytku. Samotný nábytek skryje umístění trezoru. Nábytkové trezory se kotví a to buď do podlahy nebo do stěny. Podle konkrétního modelu trezoru.

Trezorové dveře

Jsou zvláštní kategorií trezorů. Z celkem libovolného prostoru vytvoří dveře trezorovou místnost. Samozřejmě také stěny, strop a podlaha musí mít srovnatelnou bezpečnost. Trezorová místnost může být tak malá, že do ní ani nevstoupím. Na druhou stranu můžete mít dvoukřídlá trezorová vrata pro vjezd vysokozdvižného vozíku.

Trezory na utajované materiály podle NBÚ

Trezory jsou jednou z nadřazené kategorie "Úschovné objekty". Národní bezpečnostní úřad certifikuje trezory pro uložení utajovaných materiálů. Dokumenty mají stupně utajení a podle toho také samotné trezory.

typ 1 - Vyhrazené

typ 2 - Důvěrné

typ 3 - Tajné

typ 4 - Přísně tajné

       

Related Articles

produkty

Ohnivzdorné trezory

Trezory a vše okolo nich

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes