Úschovné objekty

Úschovné objekty je hlavní nadpis pro všechny trezory a zařízení. Bezpečnostní úschovné objekty slouží pro uložení věcí a podle stupně odolnosti jsou určené na různě vysoké hodnoty uložených věcí a dokumentů. Stupně odolnosti neboli bezpečnostní třídy řeší česká norma ČSN 916012 která začíná třídami Z1, Z2 a Z3 a to je základní bezpečnost. Takové produkty se nazývají sejfy. Na českou normu plynule navazuje norma evropská v ČR převzatá ČSN EN 1143.

Úschovné objekty podle Národního bezpečnostního úřadu

 

Úschovný objekt typ 1

S1 = 1bod

Úschovným objektem typu 1 je nerozebíratelná ocelová skříň pevné konstrukce, její dveřní uzávěr je opatřen třístranným rozvorovým mechanismem a uzamykán. Dveřní uzávěr je samosvorný v uzavřeném stavu.

Úschovný objekt typ 1A

V současné době (2016) se v ČR tato kategorie trezorů nevyrábí u žádného výrobce.

S1 = 1bod

Úschovný objekt typu 1A je certifikovaný Úřadem a splňuje, včetně uzamykacího systému, požadavky bezpečnostní třídy Z1 podle ČSN 916012 Bezpečnostní úschovné objekty – Požadavky, klasifikace a metody zkoušení odolnosti proti vloupání – Trezory se základní bezpečností.

Úschovný objekt typ 1B

S1 = 2body

Úschovný objekt typu 1B je certifikovaný Úřadem a splňuje, včetně uzamykacího systému, požadavky bezpečnostní třídy Z2 podle ČSN 916012.

Úschovný objekt typ 1C

S1 = 3body

Úschovný objekt typu 1C je certifikovaný Úřadem a splňuje, včetně uzamykacího systému, požadavky bezpečnostní třídy Z3 podle ČSN 916012.

Úschovný objekt typ 2

SS1 = 2bod

Úschovný objekt typu 2 je certifikovaný Úřadem a splňuje požadavky bezpečnostní třídy 0 podle ČSN EN 1143-1. V souladu s ČSN EN 1143-1 musí být úschovný objekt typu 2 osazen zámkem minimálně třídy A podle ČSN EN 1300 (zámek typu 2, bod 1.2.3. přílohy).

Úschovný objekt typ 3

SS1 = 3bod

Úschovný objekt typu 3 je certifikovaný Úřadem a splňuje požadavky bezpečnostní třídy 1 podle ČSN EN 1143-1. V souladu s ČSN EN 1143-1 musí být úschovný objekt typu 3 osazen zámkem minimálně třídy A podle ČSN EN 1300 (zámek typu 2, bod 1.2.3. přílohy). V případě, že je v úschovném objektu typu 3 uložen kryptografický materiál, musí být tento úschovný objekt vybaven kombinačním mechanickým zámkem, minimálně třípolohovým.

Úschovný objekt typ 4

SS1 = 4bod

Úschovný objekt typu 4 je certifikovaný Národním bezpečnostním úřadem (dále jen „Úřad“) a splňuje požadavky bezpečnostní třídy 2 nebo vyšší podle ČSN EN 1143-1 Bezpečnostní úschovné objekty – Požadavky, klasifikace a metody zkoušení odolnosti proti vloupání – Část 1: Skříňové trezory, trezorové dveře a komorové trezory.

V souladu s ČSN EN 1143-1 musí být úschovný objekt typu 4 osazen zámkem minimálně třídy A podle ČSN EN 1300 Bezpečnostní úschovné objekty – Klasifikace zámků s vysokou bezpečností vzhledem k jejich odolnosti proti nepovolenému otevření (zámek typu 2, bod 1.2.3. přílohy). V případě, že je v úschovném objektu typu 4 uložen kryptografický materiál, musí být tento úschovný objekt vybaven kombinačním mechanickým zámkem, minimálně třípolohovým.

Zámky úschovných objektů

Zámek typ 2

SS2 = 2bod

Zámek typu 2 je certifikovaný Úřadem v rámci certifikace úschovného objektu a splňuje požadavky bezpečnostní třídy A podle ČSN EN 1300.

Zámek typ 3

SS2 = 3bod

Zámek typu 3 je certifikovaný Úřadem v rámci certifikace úschovného objektu a splňuje požadavky bezpečnostní třídy B podle ČSN EN 1300.

Zámek typ 4

SS2 = 4bod

Zámek typu 4 je certifikovaný Úřadem v rámci certifikace úschovného objektu a splňuje požadavky bezpečnostní třídy C podle ČSN EN 1300.

Úschovné objekty podle kontstukce

Skříňové trezory

archivační trezorová skříň

Jsou to větší trezory, které se používají na uložení větších předmětů. Dobře poslouží na uložení archivu nebo účetnictví. Větší rozměr dobře vyhovuje na dražší zařízení nepříklad fotografa nebo geodeta. Vyráví se jednoplášťové trezorové skříně s více plášťovými dveřmi. Vyšší zabezpečení jsou potom certifikované skříně. Základní bezpečnost jsou trezorové skříně ve třídě Z2 a následují skříně s vyšším zabezpečením v I. nebo II. třídě. Zajímavým řešením jsou potom trezorové skříně NA se zvýšenou ohnivzdorností nebo s certifikovanou ohnivzdorností. Ohnivzdornost oceníte při ochraně papírů nebo datových nosičů.

Vestavěné trezory

trezor do zdi

Vestavěný trezor je zazděný ve zdi (podlahy) která částečně tvoří ochranu proti vloupání. Při nákupu jsou levnější, ale musíte pro ně mít vhodné místo a další práce navíc je s kvalitním zazděním. Vestavěné trezory jsou také na delší dobu kvůli takřka nevratnému spojení se zdí, podlahou. mezi výhody patří nižší pořizovací náklady, možnost ukrytí na neočekávané místo a nebo úspora místa. Vestavěné trezory lze rozdělit podle bezpečnostních tříd. V nabídce jsou jednoplášťové schránky vhodné jako pohotovostní pokladna, na klíče od auta a vůbec na uložení hodnoty okolo 30 tisíc korun. Následuje kategorie trezorů do zdi v bezpečnostní třídě I a II. Tyto trezory mají vícestěnné dveře s masivními blokovacími čepy do všech stran.

Trezorové dveře

trezorové dveře

Trezorové dveře tvoří vstup do trezorové místnosti. Celá trezorová místnost je stejně bezpečná jako samotné dveře. Nejen stěny, ale také strop a podlaha musí být bezpečné. Trezorové dveře dovolují postavit libovolně velkou místnost. Třeba jen několik desítek centimetrů hlubokou a nebo celou halu, kam se pohodlně zajede vozíkem. I ta nejmenší trezorová místnost je vhodná na neomezený počet zbraní. Odpovídá zákonu na uložení zbraní. Z pohledu NBÚ je jistě nejzajímavější možnost uložení utajovaných materiálů stupně "typ 3 - tajné". Celá trezorová místnost je tedy vhodná na celé utajované archivy.

Komorové trezory

Komorový trezor má v zavřeném stavu všechny vnitřní strany větší než 1 metr. Takové trezory se tvoří na místě vylitím z betonu, z připravených prefabrikátů (železné panely apod.) a nebo kombinací těchto dvou metod.

Related Articles

norma EN 1143

Předpis VDMA 24992 na německé trezory

Trezorové normy

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes