Fládrování trezorů

Úvodem k fládrování

Fládrování je historická technologie lakování nábytku a trezorů. Speciálními barvami, laky a pomůckami se vytváří dojem pravého dřeva. Profesionální fládrování trezorů je náročné na znalosti, zkušenost lakýrníka a také pomůcky, které jsou buď jedinečné, vyráběné na zakázku nebo se draze kupují a například jeden štětec může vyjít na několik tisíc korun. Jenže kdo se chce něčemu opravdu věnovat, nemůže přijmout kompromis nebo něco ošidit.

Fládrovaný bok trezoru

O kvalitním fládrování

V současné době je na trhu k dostání různá kvalita fládrování jako služby, ale i různé barvy a dokonce několik pomůcek lze zakoupit v obchodě. Sehnat ale k barvám a nástrojům člověka, co umí kvalitně fládrovat, je a hlavně bude pořád větší problém a s odpovídajícími náklady. Ve škole se lakýrníci o fládrování jen letmo zmíní jako o něčem zastaralém. Originální technologie si staří mistři drží pro sebe a proto se vytrácejí. Novými moderními metodami nedosáhnete ani zdaleka takových výsledků. Například běžný fládr, co pro své klienty děláme nejčastěji, má minimálně pět vrstev, které nejdou vynechat a vytváří finální dojem struktury a hloubky dřeva. Jako šestá vrstva přijde vrchní lak a do něj se navíc obtisknou pórky neboli žilky dřeva, které ještě umocní výsledný dojem. Poté potěší, když se na nás obrací klienti, že v ČR nenašli žádnou naší konkurenci. Stejně tak potěší, když klienti klepou na trezory nevěřícně, že nejsou ze dřeva.

Domácí systém fládrování

V dnešní době se rozšířila možnost zakoupení hotové fládrovací barvy na syntetické bázi. Určitě je to něco dobrého, když si chcete doma nalakovat poličku. Bohužel se někteří prodejci snaží tuto nevhodnou metodu uplatňovat na trezorech. Takové trezory natírané jednovrstvou barvou vytvoří přechod od světlejší po tmavou. Záporně o tom mluvím hlavně proto, že barvy vytváří jednu vrstvu a proto nejde vytvořit kresbu dřeva.

Základ pod fládr

Alfou a omegou fládrování je kvalitní podklad. Příprava jednoho trezoru je spoustou zdlouhavé práce, která se nesmí ošidit. Každá chyba se obratem vrátí při samotném fládrování. Zanedbaná práce na přípravě se ukáže ve výsledném dojmu z trezoru hned a nebo po různě dlouhém čase. Úplně nejhorší je nechat trezor v původní barvě a lakovat přes ní, to se potom může začít odlupovat, oběví se na vrchním laku tak zvané květy (rez pod barvou) a někdy ani nejdou zavírat dveře. Viděl jsem na konkurenčním trezoru vystupující puchýře se rzí již při předání trezoru. Ruce pryč od takových řešení a od lidí, co svou práci nedělají precizně.

Related Articles

Referenční trezory

Postup renovace trezoru

Renovace trezoru

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes