Elektronický trezorový zámek

elektronický zámek trezorů

Uvnitř trezoru je elektronický zámek, který je ovládán klávesnicí venku na dveřích trezoru. Když zadáte na klávesnici svůj tajný kód uvnitř se otevře zámek a můžete otevřít trezor. Elektronické zámky jsou velice pohodlné, uživatelské, rychlé a bezpečné. Ceny zámků nejsou nejnižší, ale odpovídají kvalitě, životnosti, jednoduchosti ovládání, designu a bezpečnosti. Stejně jako trezory jsou i zámky certifikovány. Elektronické zámky jsou ve vyšší třídě B (EN 1300). Fungují na 9V baterii.

Trezor s elektronickým zámkem

trezor s elektronickým zámkem

Když si objednáte trezor s elektronickým zámkem, o nic víc se starat nemusíte. Ve výrobě se vybere ten správný trezorový zámek. Namontuje se společně s klávesnicí, která se na daný trezor klasicky montuje. Když se Vám líbí jiný design klávesnice je možné se domluvit. Když to konstrukce trezoru dovolí. Můžeme namontovat jakýkoli vybraný elektronický zámek. Na nový nebo stávající trezor (vyměnit nebo přidat zámek).

Zámky nevyrábíme, ani v ČR se nevyrábí. Můžeme Vám ale za příjemné ceny sehnat zámek od libovolného z výrobců trezorových zámků. Prověřené zámky často z Německa, USA, Itálie. Silné firmy předně LaGard, Sargent&Greenleaf, Mauer, STUV, Tecnosicurezza, M-lock...

Zadávací klávesnice elektronických zámků

Nabídka klávesnic je široká. Níže jsou klávesnice, které se často používají a máme je prověřené. Jsou tedy kvalitní provedením, životností a bezpečností.

zadávací klávesnice M-lock PL3015 zadávací klávesnice M-lock ST4005 zadávací klávesnice Tecnosicurezza Pulse PRO zadávací klávesnice S&G D-drive zadávací klávesnice M-lock EK 570 zadávací klávesnice AL 2020 M-lock zadávací klávesnice LG LaGard 5750 zadávací klávesnice EC 1040 m-lock

 

osvětlená
PL 3015

 

nízká 
ST 4005
Pulse PRO S&G d-drive s madlem
EK 570

gumová tlačítka 

AL 2020

foliová tlačítka 
LG 5750
M-lock EC1040
s madlem

Bezpečnost elektronických zámků


třída B en 1300

Moderní elektronické zámky se pro širokou veřejnost vyrábí v podstatě jen v bezpečnostní třídě B podle normy EN 1300. Existují elektroniky nižší třídy A nebo vyšší třídy C, ale jsou velice netradiční. Je potřeba říct, že mluvíme o skutečných trezorových zámcích. Levné sejfy a dovážené produkty v kontejnerech mohou mít obyčejné až nebezpečné zámky (kód na 4 čísla, servisní klíček...).

 

 

Programy elektronických zámků

Nejčastěji a hromadně používané elektronické trezorové zámky mají vždy manažerský kód. K tomu bývá druhý uživatel, časové zpoždění otevření a zabezpečení proti manipulaci. Další funkce jsou zámků s vyšším programovým vybavením.

ikona master ikona majitel ikona žena ikona zpoždění

Master kód

Manažerská kombinace

Uživatelská kombinace

Časové zpoždění otevření

Zámek může mít nadřazený kód, kterým je možné nastavovat celý zámek. Master kód ale neotevře zámek. Zámek má vždy manažerský kód. Tedy kód majitele, který spravuje zámek a může dovolit další uživatele. Manažer může dovolit ještě dalšího uživatele. Nejčastěji druhého uživatele, ale klidně libovolný počet uživatelů. Po zadání správné kombinace se elektronický zámek ještě po nastavenou dobu neotevře. Proti rychlému přepadení.
 
 
ikona zámek ikona audit ikona oko ikona dallas klíč chip

Zabezpečení proti manipulaci

Audit

Duální mód

Dallas klíč

Při zadání špatné kombinace máte další pokus. Typicky po třech špatných zadáních se zámek na několik minut zablokuje. Výpis událostí se zámkem. Hlavně časy přístupů s označením uživatele, ale také výměna baterie nebo špatné zadání. K otevření elektronického zámku je potřeba zadat dva kódy dvou různých uživatelů. Jeden bez druhého neodemkne. Pomocí čipu je možné se k zámku autorizovat jako konkrétní uživatel. Také je pomocí čipu možné vytáhnout ze zámku data o přístupech.
 
 
ikona hodiny ikon týden ikona čas ikona kurýr

Jednorázové kódy

Týdenní časový zámek

Expirace kódů

Kód kurýra

OTC neboli jednorázové kódy, které si majitel vygeneruje. Je možné vystavit kód platný od určitého času na třeba      jen 2 hodiny.

Nastavíte si časy od kdy do kdy je možné zámek použít. V jiné časy je zámek neaktivní. Například o víkendu je zcela neaktivní. Elektronické zámky umí pohlídat například nepoužívaný kód. Když je nějaký kód po nastavenou dobu neaktivní, smaže se automaticky. Manažer nastaví jednorázový kód, který později může použít kurýr pro jeden přístup do trezoru. Bez časového zpoždění.

ikona kalendář

ikona tichý alarm ikona zámky ikona vlaštovka

Variabilní časové zpoždění

Tichý alarm

Více zámků

Vzdálená správa, zablokování

Manažerský kód vstupuje do trezoru okamžitě. Jeden z uživatelů, například prodavačka má nastavené časové zpoždění otevření.

Zámek připojený na zabezpečovací systém může vyhlásit tichý poplach. Při zadání správné kombinace s posledním číslem ±1. Jedna klávesnice může ovládat více zámků. Dvě nebo pět. Bezpečnost je zachována. Existují zámky, které je možné pomocí softwaru nebo aplikace ovládat kdekoli z celého světa. Některé zámky můžete vzdáleně zablokovat.
 
 

Typy elektronických zámků

Elektronický zámek je malá krabička jako samotné srdce trezoru. Rozteč montážních šroubů mají většinou všechny zámky stejné. Zámek vyhodnotí, že majitel zadal správnou kombinaci a odblokuje. To je možné několika způsoby. Odsunutím, otočením a nebo motoricky. Podle provedení trezoru se vybere vhodný typ zámku. Několik názvů stejného zámku je kvůli různým označením výrobců.

Kotvička, swingbolt, rotobolt

Otočný, deadbolt, straightbolt

Motorový zámek, motorlock

trezorový zámek kotvička, swingbolt, rotobolt

elektronický zámek otočný, deadbolt, straigthbolt

motorový, motorický elektronický zámek
Nejvíce používaný zámek pro svojí jednoduchost a použitelnost. Zadáte kombinaci a klikou odsunete zámek do strany. Je to šetrné také k baterii. Zámek se zamyká již na pružině. Druhý nejvíce používaný systém je zámek, který se musí mechanicky otočit. Nejčastěji otočením zadávací klávesnicí. Klávesnice musí být v přesné poloze proti zámku. Motorický zámek se nepoužívá tak často pro vyšší spotřebu baterie. Po zadání kombinace sám zámek vytáhne blokovací záskočku a čeká kdy jí opět zatáhnout.

 

Pružina, springbolt

 

Redundantní zámek

 

trezorový zámek springbolt, je možné zabouchnout

trezorový zámek springbolt, je možné zabouchnout  
Prakticky nepoužívaný zámek, který se odemyká stejně jako otočný straightbolt, ale zavřít dveře trezoru je snadné. Stačí zabouchnout a blokovací záskočka ve tvaru trojůhelníku zacvakne. Máte jeden trezorový zámek, který je možné odemknout dvěma různými způsoby. Na trezoru je klávesnice a k ní ještě druhý zámek. Typicky klíč plus elektronický nebo mechanický kombinační plus elektronický.  
 

 

Servisní klíč k elektronickému zámku

elektronický zámek B30 se servisním nouzovým klíčem

Na trhu jsou elektronické zámky, které mají jako součást zámek na klíč. Běžně se otevírají zadáním kombinace. Nouzově se použije klíč, který obejde elektoniku. Například na obrázku populární model zámku Mauer B30. U něj běžně není klíčová dírka vůbec vidět a použije se jen výjimečně. Druhá možnost je libovolný elektronický zámek doplnit o nouzový/servisní zámek.

 

Biometrické elektronické zámky

biometrický trezorový zámekMezi elektronické zámky bych zařadil také biometrické. Tedy zámky, které se otevírají nějakým jediněčným tělesným znakem. Typicky otiskem prstu. Netradiční jsou potom sken oka, obličeje apod. Zámky na otisk prstu jako novější technologie si dlouho hledaly cestu k trezorům. Začínalo to trezory s obyčejnou čtečkou prstu, která ale musela být vždy doplněná o opravdový trezorový zámek. Takové provedení je u levných trezorů dodnes. Na trhu je také certifikované řešení. Elektronický zámek na otisk prstu s certifikátem na trezory podle normy EN 1300. Je tedy možný jako jediný zámek na trezoru. Když vybíráte biometrický zámek, zeptejte se jakou má třídu podle EN 1300.

 

Napájení elektronických zámků

Elektronické zámky fungují zcela nezávisle na okolí. Pracují na 9V baterii. Používá se kvalitní alkalická 9V baterie. Vyměnit baterii zvládne každý, je to velice uživatelské. Nikdy to není problém nebo narušení bezpečnosti. Je možné je napojit na bateriový box s větší kapacitou nebo i do zásuvky.

klávesnice PL3015 s baterií uvnitř trezorová klávesnice ST4005

Baterie v klávesnici

Baterie uvnitř trezoru

Běžné řešení je baterie přímo v klávesnici. Klávesnice má zespodu prostor na baterii. Alkalickou 9V. Posuvná dvířka do strany, nacvaknutá dvířka směrem dolů a jeden model klávesnice se dělal i na šroubek. Vyndáte baterii, sundáte z konektoru a nacvaknete novou. Není narušeno zabezpečení a zámek si dál pamatuje Vaší tajnou kombinaci. Některé nízké klávesnice kvůli své výšce nemají baterii přímo v sobě. Po zadání správné kombinace Vás klávesnice upozorní, že je slabá baterie. Měli by jste jí vyměnit, ale ještě několikrát odemkne. Kdyby zcela došla, tak se nová baterie přiloží ke klávesnici. na kontakty. Zadá se správná kombinace a pak baterii uvnitř vyměníte.
 
 
9V alkalická baterie trezoru Bateriový box, více energie, lepší zdorj napojení trezoru na síť 220V, trvalé napájení

9V baterie

Bateriový box

Napojení na síť

Většina lidí používá elektronické zámky na baterii. Podle zkušeností    se baterie mění jednou za 2 - 3 roky. Podle používání. Silnější bateriový box se doporučuje například u zámků, které jsou více využívané nebo je u nich nastavené časové zpoždění. Napojení na síť je hlavně velice pohodlné, ale celkem nákladné a musíte vést od zámku kabel k zásuvce.

 

Related Articles

kombinační trezorové zámky

Trezory na klíč

Norma trezorových zámků EN 1300

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes