trezorové zámky

K otevírání trezorů se v drtivé většině používají tři kategorie trezorových zámků nebo kombinace několika. Zámek buď sám znemožňuje otevření dveří a nebo zamyká rozvorový mechanizmus trezoru. Trezorové zámky se dále dělí do bezpečnostních tříd A, B, C podle normy EN 1300. Bezpečností třídy vlastně říkají, jak jsou zámky bezpečné a jak náročné je zámky násilně otevřít. Trezorové zámky, které mají stejnou třídu by měli být stejně bezpečné a nezáleží jestli jsou ovládané klíčem, mechanickým číselníkem nebo elektronickou klávesnicí.

Trezorový zámek na klíč

Mechanický 

kombinační číselník

Elektronický zámek

trezorový zámek na klíč trezorový kombinační zámek

Trezorový zámek na klíč je v základním provedení trezoru. V naší internetové ceně je vždy trezor se zámkem na klíč. Za příplatek je jiný zámek nebo dva zámky. K trezoru se standardně dodávají 2 klíče. S délkou obvykle od 65 do 120 mm. Na přání libovolný počet nebo třída zabezpečení.

Trezorové klíče jsou základní a nejlevnější varianta. V ceně trezoru.
Klíče jsou jednoduché na ovládání. S klíčem umí pracovat každý.
Klíč musíte fyzicky předat, nejdou napsat na lístek nebo zatelefonovat jako číselná kombinace.
Nosit klíče s sebou může obtěžovat. Někdy jsou klíče 65 mm, ale někdy i 120 mm a více.
Mechanicky jsou trezorové klíče nejvíce namáhané. Vzácně se mohou i poškodit při nošení.
Při pohledu na Váš svazek klíčů každý pozná, že máte trezor.
Když zloděj uvidí trezor na klíč může ho začít hledat, i když tam klíč schovaný nebude.

Populární zámek, který přebírá některé výhody od zámku na klíč a také některé od elektronických. Nemusíte nosit klíče ani měnit baterii. Zadávání kombinace je ale delší a někoho může odradit systém točení. Velice vhodný zámek, když jdete občas do trezoru.

Nemusíte nosit klíče a jen si pamatujete tři dvojčíslí.
Neztratíte klíče.
Nepotřebuje baterie.
Zámek je věčný v domácích podmínkách.
Majitel trezoru si může kdykoli změnit kombinaci.
Kombinaci je možné napsat a uložit na bezpečném místě. Je možné jí zatelefonovat.
Když budete chodit do trezoru často, nastavit kombinaci zabere chvilku.
Každodenní nastavení nebo změna kombinace jsou jednoduché. Přesto z toho někdo může mít obavu.
Zámek je vhodný pro jednotlivce nebo pro důvěryhodnou skupinu. Tajné číslo se může snadno šířit.
Jeden zámek jen jedna tajná kombinace.

Elektronické zámky jsou velice rychlé a pohodlné. Jen se za ně musí více připlatit a jednou za čas vyměnit baterii. Zadávací klávesnice je v mnoha provedeních od plastových po kovové. Tlačítka mohou být gumová nebo foliová. Mají další funkce, které u jiných typů zámků nejsou možné.

Na klávesnici zadáte 6 čísel a otevíráte. Snadněji to už ani nejde.
Tajnou kombinaci může majitel kdykoli a velice snadno změnit.
Elektronické zámky mají ještě další funkce a tedy možnosti využití. Časové zpoždění, více uživatelů...
Elektronické zámky jsou certifikované na vyšší třídu zabezpečení B podle EN 1300.
Elektronické zámky jsou nákladné, ale získáte tím pohodlí, vyšší zabezpečení a další funkce.
Zámek pracuje na 9V baterii a podle stupně používání se musí měnit. V domácích podmínkách jednou za rok nebo dva.
                 
        
 

Kvalitní trezor

Trezorové zámky pro utajované skutečnosti

Kvalitu trezoru můžete poznat také podle zámku. Pro laika je hlavní asi jeho provedení. Jistě nepůsobí dojmem spolehlivosti plastové díly, nekvalitní odlitky, neznámý výrobce. Všimněte si, kolik zoubků je na klíči nebo kolik čísel se volí na elektronickém zámku. Jeden z ukazatelů může být, jak je zámek hluboko za čelní deskou. Zámek uložený hluboko je bezpečnější. K otevírání trezorů se používá trezorový zámek nebo kombinace dvou: Na klíč, kombinační číselník, elektronický nebo na otisk prstu. Zámek buď sám znemožňuje otevření dveří trezoru a nebo zamyká rozvorový mechanizmus. Trezorové zámky se dále dělí podle bezpečnostních tříd A, B, C podle normy EN 1300. Necertifikované moderní zámky na trhu nepotkáte. To už by musela být dětská hračka nebo opravdový šmejd.

Národní bezpečnostní úřadPro Národní bezpečnostní úřad je důležité bodové ohodnocení zámků - SS2. Společně s bodovým hodnocením zámku a bodovým hodnocením trezoru se stanovuje, jaké utajované dokumenty se do trezoru mohou ukládat. V bezpečnostním projektu. Pokud potřebujete vyšší bodové ohodnocení, můžeme osadit trezorový zámek vyšší třídy. Další informace a přehled bodového hodnocení zámků v kategorii "Úschovné objekty".

nbu typ 1 nbu typ 2 nbu typ 3 nbu typ 4
   

Certifikované trezorové zámky

Stejně jako trezory jsou i samotné trezorové zámky certifikované. Testované ve zkušebně na svojí odolnost. Do bezpečnostních tříd A, B nebo C podle celoevropské normy EN 1300. Trezorový zámek je zařazen do třídy a je jedno, jestli je ovládaný klíčem nebo kombinací čísel.

bezpečnosntí třída B bezpečnosntí třída C
Základní třída trezorových zámků a přesto vysoké zabezpečení. Na trezory do II. bezpečnostní třídy je odpovídající zámek ve třídě A. V nabídce jsou A zámky na klíč a kombinační číselníky A. Vyšší třída zabezpečení. Trezorové zámky ve třídě B odolají delší dobu napadení. III. bezpečnostní třída musí mít minimálně jeden zámk třídy B. Elektronické zámky se dělají minimálně ve třídě B. Nejvyšší třída zabezpečení pro civilní trezory. Většinou se montuje jen na přání. Je to největší překážka při napadení trezoru.Ve třídě C jsou hlavně zámky na klíč a kombinační číselníky.
 

Kolik a jakých zámků na trezor?

Každý certifikovaný trezor musí mít na sobě předepsaný zámek nebo zámky. Přehledně to shrnuje tabulka níže. Většina prodávaých trezorů si vystačí s jedním zámkem ve třídě A. Třetí bezpečnostní třída už musí mít jeden zámek ve třídě B. Ještě vyšší třídy už mají dva zámky B. Na druhou stranu jsou to minimální požadavky. Velice často dodáváme trezor v I. třídě se zámkem ve třídě B. Pro zvýšení zabezpečení můžete mít na trezoru dva zámky, když se tam vejdou. V běžné nabídce jsou i zámky ve třídě C a ty je možné namontovat celkem na všechny trezory.

Stupeň odolnosti trezoru
podle normy EN 1143-1
Vlastnosti zámku
podle normy EN 1300
Vlastnosti zámku
podle VdS 2396
Počet zámků Třída zámků Počet zámků Třída zámků
0 1 A 1 1
I 1 A 1 1
II 1 A 1 1
III 1 B 1 2
IV 2 B 2 2
V 2 B 2 2
VI 2 C 2 3

Trezorové zámky na klíč

trezorový zámek na klíč Klíčové zámky se na nové trezory dávají standardně. Ostatní typy zámků jsou za příplatek. Trezorový zámek na klíč má nevýhodu v tom, že se musíte postarat o klíče. Jinak je stejně bezpečný jako jiné varianty zamykání ve stejné bezpečnostní třídě. Trezorové klíče mají zoubky, které srovnávají stavítka v zámku. Podle množství takových zoubků lze odhadnout bezpečnost takového zámku. Klíčové zámky jsou velice jednoduché na používání a není potřeba zvláštní údržba. Přesto je potřeba dodržovat několik zásad a doporučení, které jsou popsány níže. Správným používáním můžete předcházet závadám, zámku prodloužit životnost a sobě ušetřit nepříjemnosti. Více o klíčových trezorových zámcích.

Motýlkové klíče

Sundavací zuby

Lámací klíče

Standardně se na moderních trezorech používají motýlkové klíče se zoubky na obě strany. Certifikované provedení podle normy EN 1300 má právě oboustranné klíče. Klíče jsou běžné v bezpečnostní třídě A. Trezory ve vyšší III. třídě musí mít jeden zámek třídy B. Klíče třídy B jsou obvykle delší. Úprava trezorových klíčů kdy je možné část se zuby sundat. Systémy jsou různé, ale myšlenka stejná. Nenosit s sebou celý dlouhý klíč. Ve standardní nabídce jsou klíče do 405 mm, ale u bankovních trezorů mohou být i delší. Část se zuby je jednoduše sundavací. Potom se nosí s sebou v pytlíčku nebo krabičce. Systém pro dlouhé trezorové klíče, kdy se klíč na kloubu zlomí na poloviční délku. Úprava je to nákladnější a tedy nepříliš častá. Používané na trezorech s vysokým zabezpečení. Tam jsou klíče velice dlouhé.
 
 
 

Mechanický kombinační číselník

trezorový kombinační zámek

Je další variantou, jak otevírat trezor. Ovládání mechanického zámku může na první pohled vypadat složitě. Po tom, co si několikrát vyzkoušíte otevírání, stává se používání jednoduché a praktické. Nemusíte s sebou nosit klíče a pouze si pamatujete tři dvojčíslí. Čísla volíte otáčením střídavě vlevo a vpravo. Přenastavení nové kombinace je snadné. Musíte natočit starou kombinaci, vložit přestavovací klíč z vnitřní strany dveří. Denní používání zámku i přenastavení  nové kombinace Vás naučíme při předání trezoru. Typy přestavovacích klíčů (kliček). Více o kombinačních zámkcích...

Uzamykatelná zadávací růžice

Nízká zadávací růžice

Černá nebo zlatá růžice

Klasická zadávací růžice, některé modely, je možné rozšířit o malý zámekečk na klíč. Růžici je potom možné uzamknout než odejdu od trezoru. Někdo nepovolaný potom nemůže ani zkoušet zadávat kombinaci. K zámečku s dodávají dva klíče a růžici je možné zamknout ve dvou polohách. Standardní zadávací růžice jsou vysoké 25 - 35 mm. Dobře se drží, dobře se s nimi otáčí. Někdy je potřeba šetřit místem. Například při umístění do zdi nebo do skříně. V nabídce je také nízká růžice, vysoká jen 12 mm. Existuje také zapuštěná zadávací růžice, ale ta je pro trezory nevhodná. Nejčastěji se používají zadávací růžice ve stříbrné barvě. Ať už plastové nebo častěji kvalitní kovové. Čísla jsou potom na odlitku vyznačena černě. V nabídce je také černá zadávací růžice kombinačního zámku a nebo se také dělá leskle zlatá. Podle přání klienta a podle toho, co se hodí k trezoru.

Elektronické zámky

trezorový elektronický zámek

Jsou velice jednoduché, pohodlné na používání, uživatelské. Přesto velice bezpečné a bezporuchové. Elektronické zámky se vůbec nevyrábí ve třídě A. Jen ve vyšší třídě B! Elektronické zámky mají na dnešním trhu velké zastoupení. Trezorové zámky s více funkcemi se mohou vyšplhat až na desetitisíce. Takové nákladnější zámky zvládají mnoho funkcí. Jako je přístup více lidí se svými kódy, časové zpoždění, vyhlášení poplachu nebo například výpis přístupů na počítači Audit... Více o elektronických zámcích.

Servisní klíč

Různé designy elektronik

Funkce Audit

Některé elektronické zámky mají jako svojí součást servisní, nouzový klíč. Trezor je potom možné odemknout klasicky zadáním čísel na klávesnici, ale také klíčem. Typickým příkladem je elektronika Mauer B30, která má skrytou klíčovou dírku. Servisní klíč je možné při výrobě přidat k celkem jakékoli elektronice. Samotný zámek je "krabička" uvnitř trezoru a namontuje se správný. Klávesnice se také montuje podle toho na jaký trezor. Je ale možné mít jinou podobu. Osvětlenou klávesnici, černé nebo zlaté provedení, 12 mm nízkou klávesnici. S tlačítky gumovými nebo fóliovými. Elektronické zámky umí zapsat kdo a kdy do trezoru vstoupil, kdy se někdo pokusil vstoupit a nebo i kdy byla vyměněná baterie. Manažer, majitel zámku dovolí uživatele nebo více uživatelů. Manažer si potom může vypsat všechny výstupy podle uživatelů a časů. Výpis pomocí kabelu přímo do zámku a nebo vzdáleně Dallas čipem.
 
 
 

Biometrické zámky na otisk prstu

biometrický zámek na otick prstu

Jako další podkategorie elektronických zámků jsou biometrické. Tedy konkrétně na otisk prstu. Ty jsou ještě pohodlnější než volit kombinaci šesti čísel. Přiložíte prst a je odemčeno. Zámky se ovládají jedním master prstem a potom může být dovoleno více uživatelů. Na trhu není příliš certifikovaných zámků na otisk prstu a jsou nákladné. Například Cawi Finkey ve třídě A nebo B. Proto někteří hlavně zahraniční výrobci montují levné biometrické zámky a k tomu vždy musí být certifikovaný trezorový zámek! Ta největší výhoda biometrie se tak ztratí.

 

 

Historické zámky

Historický zámek trezoru

Historických zámků je velké množství různých druhů. I když se třeba některé zámky shodují ve stejném mechanizmu, bývají jiné rozměry. V drtivé většině jsou zámky nezaměnitelné mezi různými trezory.Mezi různými výrobci trezorů. Například na tak zvaných "popelkách" je zámek (ilustrační obrázek vpravo) přístupný z boku, při otevřených dveřích. Na dobových trezorových zámcích je vidět kvalitní práce a řemeslné provedení. I když mohou být zámky podle dnešních měřítek bezpečné, jsou na trezoru například nevhodně umístěné nebo nemají certifikát, který se dnes vyžaduje.

 
jednostranný trezorový klíč

Jednostranné klíče

Trezorové klíče, které mají zoubky jen na jednu stranu (praporek). Klíče se používají pro kontrolní zámky. U historických trezorů, u moderních vůbec. Nebývají samostatně, ale většinou jen jako doplňující zabezpečení. Nejsou certifikované a na moderní trezory nevhodné.

 

píchací klíče

Planžetové klíče

Klíče mohou mít zoubky dopředu, tak zvané planžetové klíče nebo také "pícháky", které se v dnešní době nevidí a jsou výsadou historických trezorů. Jsou necertifikované, s netestovanou bezpečností. Trezor s planžetovým zámkem nemůže mít certifikovanou bezpečnostní třídu.

 

Repasování a opravy zámků

Nabízíme Vám renovace historických, starožitných zámků, zámkové techniky a výrobu duplikátů klíčů. Zámky se renovují většinou společně s trezorem, ale lze zaslat samotný zámek poštou. Trezorové klíče se vyrábí podle zámku. Je možné i klíč podle klíče, což je ovšem náročnější a s omezenou zárukou. Uděláme pro vás vše okolo historických zámků a klíčů. Také speciality. Nejen planžetové, ale také římské nebo kruhové klíče. Prošlo nám rukama velké množství vzácných historických a unikátních zámků. Na přání se může historický trezor osadit novým moderním zámkem. Tato úprava nemusí být na první pohled vidět a zachová se dobový ráz trezoru.

Výkup trezorových zámků a klíčů

moderní trezorové zámky jsou spotřební materiál a nehodí se na sběratelské účely. Založili jsme ale 1. České muzeum trezorů a proto máme vystaveno pár moderních a pár historických zámků. Můžete nám nabídnout nějaký zajímavý zámek, který má něco společného s trezory. Historické zámky se také mohou hodit na náhradní díly, proto bychom rádi získali historické zámky a jejich součásti. Bohužel každý historický trezor má svůj unikátní zámek a jen výjimečně se může stát, že jeden zámek pasuje na dva trezory.

 

Výrobce trezorových zámků

V České republice není žádný výrobce trezorových zámků. Nejdelší tradici určitě mají zámky z Německa, kde je dnes více výrobců, kteří patří mezi světovou špičku. Další výrobce by jste mohli najít v USA, Španělsku, Itálii a Nizozemí. Nemluvíme o výrobě v Číně, kde dělají zdařilé kopie slavných značek. Jen v jiné kvalitě.

trezorové zámky Kaba Mauer

trezorové zámky La Gard

trezorové zámky Wittkopp

trezorové zámky STUV

trezorové zámky AGA

Sargent & Greenleaf

     

Fichet Bauche

trezorové zámky M-locks

trezorové zámky Secu

trezorové zámky Rosengrens

trezorové zámky NL lock

trezorové zámky NL Lock

trezorové zámky Insys

trezorové zámky Tecnosicurezza

 

 

     
 

 

Related Articles

kombinační trezorové zámky

Trezory na klíč

Norma trezorových zámků EN 1300

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes