emp impuls trezory útok zámek

Elektromagnetický impuls (EMP) asi není problém, který by trápil většinu lidí. Člověk, který je rád připravený na vše, ale jistě přemýšlel o všech variantách. Trezorový zámek odolný proti elektromagnetickému impulsu? Ten je důležitý například pro organizace, armádu a hlavně ty, kteří budou řešit důsledky EMP na osud světa. Ten přeci může přijít jen při jaderném výbuchu, E bombě a nebo nárazu meteoritu.

Elektromagnetický puls

Vysoce intenzivní, širokopásmový, velmi krátkou dobu trvající výron elektromagnetické energie. Například pocházející z exploze, od slunce nebo asteroidu. Exploze většinou od jaderné bomby nebo elektromagnetické bomby. EMP ničí nebo poškozuje především polovodiče

Puls je velice silný a dlouhé kovové předměty (trubky, kabely) se chovají jako antény, na kterých se indukuje vysoké napětí, pokud puls nedokáží nijak uzemnit. Tato napětí a s tím spojené vysoké proudy jsou schopny zničit nechráněnou elektroniku, například elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, magneticky vodivé, uzemněné krabičce, především zničující je EMP pro polovodiče a absolutně nejhorší pro FET transistory. U EMP pulsu nebyly zaznamenány žádné účinky na biologické organismy.

Wikipedia
trezorový zámek na klíč kolečko, mechanický číselník zámek elektronický zámek trezoru

Trezorové zámky na klíč

Kombinační číselníky

Elektronické trezorové zámky

Jsou ze slitiny zinku a poškozovány jsou jen mechanicky. Jak rychle je otázka spíše na četnost jejich používání. Když se používají extrémně často, mohou být opotřebované i po jednom roce. Pro domácí podmínky jsou to věčné zámky. Než ztratíte klíče nebo je budete ve stresu hledat. EMP by neměl zhola ovlivňovat jejich funkci. Jsou velice oblíbené trezorové zámky. Předně se používají v armádě, na ministerstvech a u soudů. Hlavně kvůli metodice jednotlivých organizací. Je to spíše o tom, aby se neztráceli klíče a nedošlo k jejich zneužití. Asi na EMP nikdo nemyslel při nákupu trezoru. Tyto organizace jsou tak ale velmi dobře připravené na EMP. Trezorové zámky s elektronickou klávesnicí nikdo netestuje na působení následků EMP. Není po tom poptávka. Až dodnes, kdy to vyzkoušela americká společnost S&G se svými produkty. Mají tedy několik certifikovaných trezorových elektronických zámků proti EMP.

Certifikované elektronické zámky proti EMP

trezorové zámky proti EMP impulsu

Vysoce bezpečné trezorové zámky od společnosti Sargent & Greenleaf jsou prověřeny a testovány na odolnost proti impulsu EMP na vojenské úrovni. Dovolují Vám tak přístup k Vašim cennostem a zbraním i po útoku EMP.

Devatenáctého ledna 2015 v americkém Utahu firma S&G potvrdila odolnost všech trezorů s elektromechanickými zámky Titan (Low Profile, D-Drive). Jsou schopné správně otevřít v případě útoku elektromagnetickým pulsem nebo při solárním incidentu. Testovaná rezistence se vztahuje na produkty od října 2014.

Pro řešení tohoto problému společnost S&G umístila své trezorové elektromechanické zámky řady Titan na zkoušky. Zámky používá široká škála výrobců a například pro vyráběné skříně a trezory na zbraně. Tyto zámky byly testovány na úrovni vysoké-EMP v nezávislé laboratoři. Ve stejné, kde testuje U.S. vláda vysoce bezpečné zámky podle standardu 2710B proti EMP "útokům".

   

Testování, zkoušky na úrovni EMP

Obecně platí, že požadavky na EMP odolnost pro elektromechanické zámky vyžadují pouze úspěšné složení zkoušky na úrovni EMP mezi 28.000 a 37.000 voltů při expozici na jeden čtvereční metr. Společnost S@G šla ale ještě dále nad vládní standard OFF-2740B a použila pro testování na úrovni 50.000 voltů na čtvereční metr. Nejvyšší standard EMP dopadu podle americké armády (nalezeno v normě MIL-STD 461F, metoda RS105). Laboratoř testuje tuto sérii zámků s použitím přechodného záření elektromagnetického pole. Každý ze zámků byl testován s různými klávesnicemi, v návaznosti na vojenský standard. Při nejvyšší expozici 50 kV/m. Na konci zkoušky jsou zámky stále plně funkční a pracují jak byli navrženy.

elektronický zámek Sargent & Greenleaf Titan D-drive elektronický zámek Sargent & Greenleaf Titan D-drive elektronický zámek Sargent & Greenleaf 6100 SERIES

Elektronický zámek Spartan

Elektronický zámek Titan

Elektronický zámek 6100 Series

U elektronického zámku Spartan je teoreticky možné nastavit milion různých kombinací. Programování přímo skrz klávesnici bez speciálního programovacího zařízení. Jeden kód majitele a jeden uživatele. Certifikovaný do třídy 2 podle VdS a také podle EN 1300. Blokovací záskočka vydrží namáhání 225 lbs při namáhání až na konci záskočky nebo zboku. TITAN™ je nový trezorový zámek do rodiny zámků firmy S&G. Zahrnuje kompletně nový design blokování a motoru. Dostupný v modelovém provedení Direct Drive nebo PivotBolt. TITAN je zalistovaný u certifikační laboratoře UL®, VdS a dalších dotčených agentur. Pro uplatnění po celém světě. Je trezorový zámek, který může být z výroby ve více konfiguracích. Pro jednotlivého uživatele, se systémem 4 očí nebo supervisor/uživatel. Uživatel si může nastavit časové zpoždění otevření až na 99 minut reset kód nebo nátlakový kód.  V závislosti na konfiguraci z továrny. Certifikovaný ve třídě B podle EN 1300 a třída 2 podle VdS.

 

Trezory proti EMP pulsu

Trezor má velkou výhodu, že tvoří kovovou ucelenou schránku. Levnější modely mají jen jeden plášť a nebo dva pláště s dutinou. Kvalitní trezory jsou potom tvořeny několika vrstvami kdy mezi vnější a vnitřní kovovu schránkou je ještě vrstva nevodivého materiálu. Otázkou je potom jak doléhají dveře k plášti a jestli celá Faradayova klec není narušena právě tímto místem a lakováním. Samozřejmostí je potom uzemnění trezoru. Ne, že by bylo v základním provedení, ale musí se provést.

Trezor jako Faradayova klec

Její princip je založen na tom, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli v jeho objemu. \r\nTudíž uvnitř (dokonalého) vodiče nepůsobí žádné elektrické pole. Pokud jde ovšem o klec, nikoli o uzavřenou krabici, záleží na velikosti otvorů. \r\nKlec může také (částečně) blokovat elektromagnetické záření, jestliže tloušťka vodiče je dostatečná a otvory jsou výrazně menší, než vlnová délka záření.
Wikipedia

Related Articles

7 závažných chyb při používání trezoru

Zajímavé články o trezorech

Kam umístit trezor?

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes