články

 

emp impuls trezory útok zámek

Elektromagnetický impuls (EMP) asi není problém, který by trápil většinu lidí. Člověk, který je rád připravený na vše, ale jistě přemýšlel o všech variantách. Trezorový zámek odolný proti elektromagnetickému impulsu? Ten je důležitý například pro organizace, armádu a hlavně ty, kteří budou řešit důsledky EMP na osud světa. Ten přeci může přijít jen při jaderném výbuchu, E bombě a nebo nárazu meteoritu.

Elektromagnetický puls

Vysoce intenzivní, širokopásmový, velmi krátkou dobu trvající výron elektromagnetické energie. Například pocházející z exploze, od slunce nebo asteroidu. Exploze většinou od jaderné bomby nebo elektromagnetické bomby. EMP ničí nebo poškozuje především polovodiče

Puls je velice silný a dlouhé kovové předměty (trubky, kabely) se chovají jako antény, na kterých se indukuje vysoké napětí, pokud puls nedokáží nijak uzemnit. Tato napětí a s tím spojené vysoké proudy jsou schopny zničit nechráněnou elektroniku, například elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, magneticky vodivé, uzemněné krabičce, především zničující je EMP pro polovodiče a absolutně nejhorší pro FET transistory. U EMP pulsu nebyly zaznamenány žádné účinky na biologické organismy.

Wikipedia
trezorový zámek na klíč kolečko, mechanický číselník zámek elektronický zámek trezoru

Trezorové zámky na klíč

Kombinační číselníky

Elektronické trezorové zámky

Jsou ze slitiny zinku a poškozovány jsou jen mechanicky. Jak rychle je otázka spíše na četnost jejich používání. Když se používají extrémně často, mohou být opotřebované i po jednom roce. Pro domácí podmínky jsou to věčné zámky. Než ztratíte klíče nebo je budete ve stresu hledat. EMP by neměl zhola ovlivňovat jejich funkci. Jsou velice oblíbené trezorové zámky. Předně se používají v armádě, na ministerstvech a u soudů. Hlavně kvůli metodice jednotlivých organizací. Je to spíše o tom, aby se neztráceli klíče a nedošlo k jejich zneužití. Asi na EMP nikdo nemyslel při nákupu trezoru. Tyto organizace jsou tak ale velmi dobře připravené na EMP. Trezorové zámky s elektronickou klávesnicí nikdo netestuje na působení následků EMP. Není po tom poptávka. Až dodnes, kdy to vyzkoušela americká společnost S&G se svými produkty. Mají tedy několik certifikovaných trezorových elektronických zámků proti EMP.

Certifikované elektronické zámky proti EMP

trezorové zámky proti EMP impulsu

Vysoce bezpečné trezorové zámky od společnosti Sargent & Greenleaf jsou prověřeny a testovány na odolnost proti impulsu EMP na vojenské úrovni. Dovolují Vám tak přístup k Vašim cennostem a zbraním i po útoku EMP.

Devatenáctého ledna 2015 v americkém Utahu firma S&G potvrdila odolnost všech trezorů s elektromechanickými zámky Titan (Low Profile, D-Drive). Jsou schopné správně otevřít v případě útoku elektromagnetickým pulsem nebo při solárním incidentu. Testovaná rezistence se vztahuje na produkty od října 2014.

Pro řešení tohoto problému společnost S&G umístila své trezorové elektromechanické zámky řady Titan na zkoušky. Zámky používá široká škála výrobců a například pro vyráběné skříně a trezory na zbraně. Tyto zámky byly testovány na úrovni vysoké-EMP v nezávislé laboratoři. Ve stejné, kde testuje U.S. vláda vysoce bezpečné zámky podle standardu 2710B proti EMP "útokům".

   

Testování, zkoušky na úrovni EMP

Obecně platí, že požadavky na EMP odolnost pro elektromechanické zámky vyžadují pouze úspěšné složení zkoušky na úrovni EMP mezi 28.000 a 37.000 voltů při expozici na jeden čtvereční metr. Společnost S@G šla ale ještě dále nad vládní standard OFF-2740B a použila pro testování na úrovni 50.000 voltů na čtvereční metr. Nejvyšší standard EMP dopadu podle americké armády (nalezeno v normě MIL-STD 461F, metoda RS105). Laboratoř testuje tuto sérii zámků s použitím přechodného záření elektromagnetického pole. Každý ze zámků byl testován s různými klávesnicemi, v návaznosti na vojenský standard. Při nejvyšší expozici 50 kV/m. Na konci zkoušky jsou zámky stále plně funkční a pracují jak byli navrženy.

elektronický zámek Sargent & Greenleaf Titan D-drive elektronický zámek Sargent & Greenleaf Titan D-drive elektronický zámek Sargent & Greenleaf 6100 SERIES

Elektronický zámek Spartan

Elektronický zámek Titan

Elektronický zámek 6100 Series

U elektronického zámku Spartan je teoreticky možné nastavit milion různých kombinací. Programování přímo skrz klávesnici bez speciálního programovacího zařízení. Jeden kód majitele a jeden uživatele. Certifikovaný do třídy 2 podle VdS a také podle EN 1300. Blokovací záskočka vydrží namáhání 225 lbs při namáhání až na konci záskočky nebo zboku. TITAN™ je nový trezorový zámek do rodiny zámků firmy S&G. Zahrnuje kompletně nový design blokování a motoru. Dostupný v modelovém provedení Direct Drive nebo PivotBolt. TITAN je zalistovaný u certifikační laboratoře UL®, VdS a dalších dotčených agentur. Pro uplatnění po celém světě. Je trezorový zámek, který může být z výroby ve více konfiguracích. Pro jednotlivého uživatele, se systémem 4 očí nebo supervisor/uživatel. Uživatel si může nastavit časové zpoždění otevření až na 99 minut reset kód nebo nátlakový kód.  V závislosti na konfiguraci z továrny. Certifikovaný ve třídě B podle EN 1300 a třída 2 podle VdS.

 

Trezory proti EMP pulsu

Trezor má velkou výhodu, že tvoří kovovou ucelenou schránku. Levnější modely mají jen jeden plášť a nebo dva pláště s dutinou. Kvalitní trezory jsou potom tvořeny několika vrstvami kdy mezi vnější a vnitřní kovovu schránkou je ještě vrstva nevodivého materiálu. Otázkou je potom jak doléhají dveře k plášti a jestli celá Faradayova klec není narušena právě tímto místem a lakováním. Samozřejmostí je potom uzemnění trezoru. Ne, že by bylo v základním provedení, ale musí se provést.

Trezor jako Faradayova klec

Její princip je založen na tom, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli v jeho objemu. \r\nTudíž uvnitř (dokonalého) vodiče nepůsobí žádné elektrické pole. Pokud jde ovšem o klec, nikoli o uzavřenou krabici, záleží na velikosti otvorů. \r\nKlec může také (částečně) blokovat elektromagnetické záření, jestliže tloušťka vodiče je dostatečná a otvory jsou výrazně menší, než vlnová délka záření.
Wikipedia

 

novinky ze světa trezorů

Naší prací jsou čistě jen trezory. Většinou je to nudná práce kdy prodáváme pořád stejné krabice. Každý den je ale nějaké zpestření kdy je klient náročný a vymyslí něco netradičního. Ať je to v konstrukci trezoru, v příslušenství a nebo ve službách. O několik zajímavých akcí se s Vámi podělíme:

Trezor na zbraně - na zakázku

trezor na zakázku

O klientech se mluvit nesmí, ale asi vymyslíte organizaci, která potřebuje trezor na krátké osobní zbraně a zároveň na samopaly. Tento trezor na zbraně je zajímavý v tom, že má zbraně oddělené pro jednotlivé uživatele. Ke každé zbrani je navíc naproti na dveřích krabička na drobnosti... Trezor je ve vyšší II. třídě, která je na zbraně nadstandard a řeší se spíše kvůli hodnotě zbraní, vyšší nebezpečnosti nebo kvůli společnému uložení utajovaných dokladů. V tomto případě "Přísně tajné" podle NBÚ. Kdo má, ale doma zbraň ve třídě A?

Nábytkový trezor určený pro zazdění

trezor na zakázku

Klient si našel v domě úzký stavební otvor a oslovil nás s nápadem tam dostat zazdívací trezor nebo sejf SS. Zazdívací trezory nemají chráněné stěny a ty se vytvoří vrstvou betonu. Taková vrstva, ale zmenší celkovou šířku. Přišli jsme tedy s návrhem na nábytkový sejf NS, který se upraví pro zazdění. Vzadu zahnutí proti vytažení z betonu a vepředu rámeček, který zakryje volič kombinačního číselníku. Je to nákladnější mít trezor na zakázku, ale zase je to přesně to co chcete bez kompromisů.

Výroba extra trezorového klíče

výroba trezorového klíče

Při renovaci celého trezoru je významnou částí renovace samotného zámku nebo zámků. Někdy se ale poštěstí a zámky jsou opravdu zajímavé. Někdy jsou to píchací klíče, které se otáčejí po spirále, někdy jsou to modernější klíče, které ale mají zuby na 4 strany. Konkrétně trezorový klíč na obrázku není top v těch zajímavých, ale jeho kopírování je opravdu náročné. Má na sobě jemný zářez a jeho zuby jsou netradičně tvarované.

Naše práce je problémy klientů řešit a takovéhle trezorové klíče jsou pro nás zajímavé zpestření.

Renovace historického trezoru z Birminghamu

trezor renovovaný

V našich podmínkách se dělají renovace trezorů z území Rakousko-Uherska. Tentokrát nám ale dal klient za úkol renovaci historického trezoru z Birminghamu. V mých očích je trezor inspirovaný skutečným pouličním gangem z Birminghamu z 20. let 20. století. BBS o nich natočila historický krimi seriál. Volně inspirovaný skutečným pouličním gangem z Birminghamu. Nevíme, kdo trezor využíval, takže i tohle je možnost. Klient si přál zachovat originální vzhled v bílé barvě.

Výroba historické bedny pod trezor

dřevěná bedna pod trezorem

Renovace historických trezorů přináší dobrou práci, i když stále stejnou. Tedy je na obrázku zajímavá bedna, pro nás poutavá protože není příliš častá. Tato nízká bedna není příliš tradiční, ale u některých trezoů je vlice pohledná. Truhlář jí vyrábí podle dobového vzoru. Není tradiční a prpoto pro nás hezčí, ale vždy záleží na vkusu klienta. Jak moc chce být dobově korektní. Tahle nízká bedna není tradiční, ale dobově korektní. I dobový výrobci jí takhle vyráběli.

Trezor napadený zlodějem - Vykradený trezor

Vykrádání trezorů je stařičké stejně jako historie samotných trezorů. Je to nekonečná a mnohaletá válka mezi výrobci trezorů a zloději. Postupem času přináší nová doba technologie a nástroje. Na jedné straně nástroje pro snadnější vykradení trezoru a na straně druhé nové technologie a materiály použité při výrobě trezoru.

Nástroje k vykrádání trezorů

Je to asi tak, že čím je větší odborník tím způsobí na trezoru menší násilí. Nějaký drban bude potřebovat velké násilí. Na obyčejnou kasičku z hobby marketu můžete potřebovat jen šroubovák nebo kladivo. Na opravdové trezory to stačit nebude. Trezory v základní bezpečnosti bude potřeba překonat například palicí, vetší dláto nebo krumpáč a jednoduché elektrické nástroje. Na bezpečnější trezory půjde odborník s vrtačkou. Náhodný zloděj si u Vás v garáži vezme úhlovou brusku.

Trezory vyšších tříd už jsou příliš velkým oříškem pro obyčejného zloděje. Náhodný zloděj by potřeboval hodně času a těžší nástroje. Odborník bude potřebovat hodně speciálních nástrojů: magnetickou vrtačku, high-endové vrtáky a například kameru z optických vláken.

Trezory jsou napadány nejčastěji v kancelářích výrobních i nevýrobních podniků. Zde  pachatelé používají osvědčené - klasické způsoby vniknutí do objektů (páčení, rozbití skleněných   výplní oken či dveří, rozlamování vložek FAB) a následně napadají zde umístěný trezor (trhání,  pálení, řezání, použití shodných klíčů, paklíčů, Hobsův hák apod). Taktéž dochází k vytržení  trezoru z uchycení a pachatelé jej pak odváží mimo místo činu, kde trezor následně po  mechanickém poškození otevřou. Tyto trezory jsou pak průběžně nalézány odhozené v rybnících  lesních porostech (např. st. příslušníci Bulharska).

Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku za rok 2013 - ředitelství policie

Uživatel služby Reddit.com s přezdívkou "Evilenglish" žije v Tennessee. Udělal docela vzrušující objev v domě jeho prarodičů, kteří zemřeli. V dědictví mu dům odkázali. Nikdo ale do domu nevkročil od roku 1997. Pak se nový majitelé rozhodli dům prodat. Nebylo to ale obyčejné vyklízení domu před prodejem. Stejného domu ve kterém vyrůstal jako dítě. V domě, kde mu pracovala fantazie když mu babička četla Ostrov pokladů... O mnoho let později objevil on něco na stejné úrovni.

trezor skrytý v podlaze zazděný trezor v podlaze

 

Velké překvapení bylo, když rodina uklízela svůj dům před prodejem. Po té co viděli v jaké kondici je koberec, rozhodli se ho vyhodit, ale našli něco úplně neočekávaného. Pod kobercem byl betonový blok a rychle pochopili, že se jedná o podlahový trezor. Musel mít nepopsatelný pocit. Šokující nález v domě.

Objev trezoru v podlaze

"Našli jsme tajný trezor pod schody při čištění domu mých prarodičů!"
                                                     Poslal uživatel "Evilenglish" na Reddit.com

Po devět dní se snažil otevřít dveře, ale nedařilo se. Můžete si představit ten zžírající pocit. Představy co získá. Nějaký čas se trezor v podlaze snažil otevřít sám, ale později po marných pokusech přivolal zkušeného zámečníka. Ten po třiceti minutách říká, že kdyby věděl do čeho jde, odkázal by na konkurenci. Trezor v podlaze je na otevírání nepříjemný. Musel se stále sklánět a vrtat v ohnuté poloze. Po hodině práce se podařilo trezor otevřít.

 

trezor v podlaze otevírání trezoru zazděný trezor v podlaze

 

Uvnitř trezoru

Konečně se dostali k tomu co je uvnitř. Na první pohled se jednalo o mokré cihly. Bylo uvnitř hodně vlhkosti protože před lety praskla vodovodní trubka. Nikoho tehdy nenapadlo, že by měli vysušit skrytý trezor. Vyndavání věcí ven bylo jako Vánoce.

Z trezoru v podlaze tak postupně vyndavali rozpadlé krabičky plné stříbrných mincí a slitků. O babičce věděl, že sbírala mince, ale mysleli si, že už celou sbírku našli. Takové množství bylo velkým překvapením. Stříbro v jinak úplně promáčených obalech bylo kupodivu ve velice dobrém stavu. Následoval ještě box na nářadí ve kterém našli staré hodinky a zase další stříbro.

 

Mince vydané před rokem 1964 mají 90% stříbra a mají asi 20 násobek nominální hodnoty mince. Také mince z rozmezí let 1965-1971 jsou vyrobeny ze 40% ze stříbra a jsou tedy stále v hodnotě více než nominální hodnota na minci.

Když se mluví o stříbrných slitcích, stojí kolem 22 dolarů za unci. Jedna libra (jednotka hmotnosti) má 16 uncí tedy asi 353 dolarů. Když se našlo 2,2 libry je to asi jeden kilogram stříbra, který je možné vyčíslit jako 778 dolarů.

 

Opravdu laciné trezory

Jedná se o kategorii trezorů, které již podle názvu jsou určeny jen ke spotřebě a jejich životnost nebývá delší než dva roky. Dva roky proto, že je to běžná zákonná záruční doba, kterou by měl vydržet každý produkt. U spotřebních trezorů je taková životnost dána kvalitou provedení. Z pohledu ceny je to také neodolatený kup. Jen samotný certifikovaný trezorový zámek nestojí pod 800 Kč. Kilogram železa se prodává orientačně za 20 Kč (v roce 2021). Kde je nějaká barva, panty, lidská práce, administrativní náklady a zisk? Nechceme v tomhle článku jen shazovat tuto kategorii trezorů, ale vysvětlit proč si u nás takovou schránku nekoupíte:

Levný trezor Levný malý trezor

Konstrukce sejfů

Na první pohled takový trezor rozeznáte. Je z tenkého plechu, je za neodolatelnou cenu, prodávají ho spolu s elektrickým nářadím v hyper super marketech a bývá s elektronikou a servisním klíčem.

Spotřebitel. To je nejhroznější z výplodů dneška. Spotřebitel, toť tupé tele, jemuž  ve světě nejedná se o nic, než o kupku sena. Jakéhokoli sena, jen když je může spotřebovat. Spotřebitel je strašné slovo, označení člověka zcela nedůstojné, ponižující samostatnou lidskou bytost na jakýsi jednoduchý mechanismus, jemuž je třeba toliko dodávati jakéhosi maziva, slizského spotřebiva. Ano: spotřebitel a spotřebivo, ti patří k sobě.  Věru si nedovedu představit člověka tak poníženého, tak ochromeného a zmrzačeného tělesně i duševně, abych si jej troufl označit slovem spotřebitel.

 rak.bigbloger.lidovky.cz

Pro koho jsou

Obecně jsou dva způsoby využití. Jednak si tyto trezory kupují lidi, kteří nemají ponění o kvalitě produktu a chtějí "vydělat" na dobré ceně a přesto ochránit hodnoty, což je samozřejmě zcestné. Druhá skupina lidí, kteří si koupí spotřební trezor vědí do čeho jdou. Takový trezor je určen například jako hračka pro děti, kteří si do něj ukládají naspořené mince nebo deníček. Dobrou službu také trezor udělá jako pohotovostní pokladna například proti vnitřnímu nepříteli. To znamená, že když jdu v práci na oběd schovám si tam klíče od auta, aby mi s ním kolega nejezdil apod.

laciné trezory

Pokud dojde k zablokování mechanizmu nebo k jiné závadě jedná se o spotřební trezor takže Vám nesmí být líto a vyhoďte ho. Pokud jste s ním spokojen kupte si další za několik stokorun. Odborný servís takových trezorů není reálný, kvůli jednoduchosti otevření a ceně za zákrok, který může několikrát převýšit pořizovací cenu.

Kladné stránky

Pokud víte na co ho chcete a dokážete být soudní, že se nejedná o bezpečný trezor, může dobře posloužit. Jako kladnou stánku bych uvedl jeho cenu, která je neodolatelná, jenže nikdy nedostanete víc než za co zaplatíte, jen obchodník masíruje Vaší soudnost. Kladnou stránkou může být i to, že je lepší mít něco než nic, jen nesmíte podlehnout falešné iluzi.

Záporné stránky

Je rozhodně kvalita provedení, která je na stejné úrovni jako cena. Po sundání krytu dveří nebudete věřit o jak jednoduchý mechanizmus se jedná. Nebezpečí je také v tom, že trezoru věříte příliš. Stává se, že najednou trezor přestane fungovat. Jsou velice lehké, minimálně se musí dobře ukotvit. Nepoužívejte dodávané kotvy, kupte kvalitnější v železářství.

Vykrádání a servis

Levný spotřební trezor

Otevření trezoru této úrovně trvá s běžným nářadím, které pohříchu zloděj zakoupí v témže supermarketu, dokonce možná i ve stejném regálu záležitostí jedné minuty. Pro profesionálního zloděje se jedná o překážku na 30 vteřin a jsou k vidění videa kde se šikovní lidé předvádí a otevírají takové trezory za několik vteřin! Pokud se jedná o nezkušeného nebo náhodného kriminálníka také pro něj není trezor překážkou na nějak dlouhou dobu a univerzálním otvírákem může být aku vrtačka nebo palice. Na vlastní oči jsem viděl případ, kdy byl trezor otevřen úderem o zem.

Kupte si trezor z Číny, hurá!

V noci nad ránem v březnu 2010 se pachatel rozhodl vloupat do jednoho obchodu Rooseveltově ulici. Po tom co se rozhlédl po obchodě, zaujal ho trezor. Páčení tenkého plechu bez pořádných nástrojů zabralo sice nějakou chvilku, ale úsilí bylo korunováno odměnou 341.000,- Kč. "K tomu musel majitel obchodu přičíst škodu na zařízení obchodu 40 tisíc" sdělila Marie Štrbáková, policejní mluvčí. Třeba majitel obchodu konečně pořídí kvalitní trezor.

Jak otevřít levný trezor bramborou

Prozradím Vám tajemství. Elektronický zámek, který je vidět na videu je možné zakoupit z Číny za 230,- Kč (v roce 2021). Potom se nemůžeme divit, že je velice jednoduchý. Zámek funguje na elektromagnetickém impulzu. Po zadání správné kombinace se vtáhne blokující tyčka. Bohužel stejná blokující tyčka se uvolní i menším úderem. Jak je vidět na videu. Proto jsou takové sejfy až nebezpečné.

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes