kasaři

Zdálo se, že řemeslo kasařské vymře, navíc se na místa starých dobrých popelek, tedy trezorů, jejichž izolaci mezi dvěma ocelovými plášti tvořil jemný popílek, začínaly stále častěji instalovat kasy moderní konstrukce, ocelobetonová monstra, na něž už prostý hasák stačit nebude. A najednou prásk ho: kdosi se v Bratislavě podíval do útrob obstarožní kasy ve znárodněném klenotnictví s hrdým názvem Antikva a odnesl zlata a šperků za čtvrt milionu korun. (Z dnešního pohledu pakatel, ale tři roky po měnové reformě, kdy stovka byly velké peníze a tisícikorunová výplata představovala tučnou částku, to byla setsakra velká rána, řečeno slovníkem galerky i kriminalistů.)

Kasař Boháč Vojtěch

A už první ohledání místa činu naznačilo, že tuhle popelku nevykuchal žádný nazdárek s širokými rameny, nýbrž přemýšlivý a mazaný fachman. šikula, který si dal setsakra záležet, aby nebyl při své náročné a zdlouhavé práci vyrušen předčasně někým nepovolaným... Kriminalisty fascinovala už důkladnost, s níž se neznámý kasař při práci zabezpečil: shrnovací plechovou roletu, kterou odemkl paklíčem, zase stáhl k zemi a otvor pro klíč zevnitř zalepil kusem černého papíru, jaký se za války používal pro zatemnění. Aby světlo zevnitř neviděl nikdo, ani kdyby dal oko přímo ke klíčové dírce. Ale to nebylo všechno: na onom černém papíru byl drátkem upevněn i kousek celofánu, takže to při zvídavém pohledu vypadalo, jako že se uvnitř leskne sklo dveří... Na ně samé upevnil pachatel papír s červenými tiskacími písmeny inventura: i kdyby někdo roletu zvídavě povytáhl, tohle ho mělo odradit. Výlohu prodejny kasař zatemnil kobercem: a pak už si mohl směle rozsvítit a pustit se do díla. Kriminalisty ovšem poněkud udivilo, kolik ostražitý pochatel po sobě zanechal v prodejně památek. Našli především hnědý kufřík, v němž zůstalo nářadí: zelená elektrická vrtačka, dláto, pilník, vrták. Dále pak krabička připínáčků, čtyři železné obrtlíky, půl metru izolovaného drátku, tři paklíče, nálepka z taveného sýra... Ano, pachatel si na noc vzal s sebou proviant natolik hojný, že ho ani nezkonzumoval: na pultě zůstal rozbalený papír z uzenářství s asi pěti dekagramy šunky a kouskem polského salámu a nakousnutá skýva chleba.

Dále se našly noviny s datem 7. ledna 1956, jedna rukavice trikotinová a jedna gumová, lékařská, arch kartonového papíru a dva kolíčky na prádlo. Dva hrnky, postavené na skříňce za pultem a obsahující jakousi tekutinu, patřily do inventáře prodejny. Tekutina, v níž rozbor určil moč, ovšem nikoli. Na místě ji tedy zanechal pachatel: prodejna neměla toaletu... Analýza v kriminalistické laboratoři dále shledala, že moč patřila diabetikovi, který má krevní skupinu A. "Aspoň něco o něm tedy víme," říkali si kriminalisté sarkasticky. Hledání dalších stop, zejména daktyloskopických, vyšlo totiž naprázdno: pachatel zřejmě užíval "při práci" rukavice a pokud se něčeho dotkl, bedlivě "palečky" po sobě otřel. Po vší snaze získali jediný otisk: pachatel ho zanechal na archu celofánu, který si přinesl s sebou, ale na nic nakonec nepoužil - a jejž zřejmě průvan sfoukl pod pult... Pachatel později v průběhu výslechů nechtěl věřit, že se dopustil tak trapné chyby: byl si jist, že nejen na místě činu, ale i při všech přípravných pracích užíval rukavic, v rukavicích prý dokonce nakupoval i v papírnictví, odkud onen celofán pocházel. A ani se tím nestal nápadným, zima onoho roku byla třeskutá, lidé chodili zachumlaní a moc se netopilo: ve školách dokonce vyhlásili uhelné prázdniny... Byl si tak jist, že otisk na místě činu nenechal, že dokonce nařkl vyšetřovatele z podstrčeného důkazu. Později však změnil verzi svého příběhu a začal tvrdil, že otisk se na celofán musel dostat v jedné restauraci v Bratislavě, kde si při večeři přisedl k neznámému pánovi, jenž měl balíček zabalený v celofánu na stole - a zřejmě se ho dotkl, jak balíček odsouval ke kraji... Falešnou stopu do vyšetřování zase vnesla kožená rukavice, nalezená na místě činu: v laboratoři totiž nade vší pochybnost zjistili, že ji užívala osoba s krevní skupinou 0, tedy jiná, než se vymočila do šálků. Následná verze, podle níž vloupání provedla dvojice, se ale nepotvrdila: pachatel posléze doznal, že si rukavici půjčil z věcí své milenky, jejíž jméno a adresa vyplynuly z domovní prohlídky jeho bytu a z korepondence, kterou tam zajistili.) Jenomže k objasnění těchto detailů vedla ještě daleká cesta: a jejím prvním milníkem muselo být zadržení podezřelého.

Kriminálka opravdu neoplývala mnoha záchytnými body: jediný nalezený otisk nepatřil žádné ze zavedených kasařských firem, ani jinému pachateli z evidence, zdálo se tedy, že na scénu vstoupil člověk zcela neznámý, podle evidentně profesionálních návyků však zjevně o to nebezpečnější. Zbývalo čekat, zda ho úspěch namlsá natolik, že zkusí něco dalšího, anebo - to spíš! - zatouží ze svého lupu taky mít nějaký prospěch a začne rozprodávat šperky. Štěstí spočívalo totiž v tom, že k většině prstenů, náramků a náušnic, jež z trezoru Antikvy zmizely, existovala fotodokumentace: stačilo tedy snímky rozmnožit a roznést po klenotnictvích a bazarech. A doufat, že pachatel si bude natolik věřit, že půjde prodávat do oficiálních obchodů a zlato nezmizí někde v síti překupníků: na ty ovšem kriminálka taky pochopitelně zaměřila svou pozornost... A úsloví, že štěstí přeje připraveným, mělo zase jednou pravdu. Po týdnu se nějaké zlato objevilo v bazarech na slovenském venkově, obchodníci však zareagovali pozdě a prodávající zmizel beze stopy. A jeho popis se hodil na kdekoho. Ale dva týdny po vloupání byl v Bratislavě zadržen Vojtěch Boháč, osmačtyřicetiletý, vyučený optik, zaměstnaný ovšem jako autoklempíř. Jednoho mrazivého jitra vstoupil do prodejny Klenotů v Bratislavě - shodou okolností jen pět minut chůze od obchodu, jejž vyloupil - a nabídl prodavačce k výkupu zlaté hodinky. žena za pultem se na ně podívala a okamžitě si uvědomila, že je zná z fotky, mrkla na kolegyni - a ta udělala hroznou chybu. Policisté na celém světě vědí, že taková chvíle je ošidná: když obchodník zpanikaří, může pachatel utéci, a už se šperkem, či bez něj. Ale i když zůstane a je neprodleně zadržen, může začít tvrdit, že cennost koupil od někoho neznámého: zkušený grázlík má už historku připravenou, nezkušený ji záhy vyšperkuje. A jen těžko se mu dokazuje, že lže. Proto chtěli kriminalisté po všech pracovnících klenotnictví a bazarů, aby na sobě nedali v podobném případě nic znát, snažili se zákazníka zdržet - a nenápadně zatelefonali na jisté číslo. Pak by pachatele po odchodu kriminálka nenápadně sledovala, zjistila jeho totožnost a nechala se zavést až ke skrýši, kde je zbytek zboží... Jenže zatímco jedna vyděšené prodavačka koktala, rudla a vedla se zákazníkem hloupé řeči, druhá vyklouzla zadem z obchodu a hned na rohu oslovila strážníka, který tam řídil dopravu. Vysypala mu, že v krámě je lupič. A mladý příslušník, dychtící po uznání, nelenil, opustil svěřenou křižovatku a rázně vstoupil na scénu.

Kupodivu, vzdor tomu všechno dopadlo líp, než se dalo čekat. Dopravák legitimoval zákazníka s hodinkami a zadržel mu občanský průkaz. Pak ho předvedl na nedaleké oddělení. Neprohledal ho ovšem, takže zadrženému se cestou přes park podařilo sporné hodinky odhodit. Našly se naštěstí později, když kriminalisté zjistili, že je Boháč už u sebe nemá a napadlo je projít znovu pozorně trasu, jíž ho dopravák vedl... Při osobní prohlídce u zadrženého ovšem našli třináct zlatých zlomků: při zběžném ohledání bylo zřejmé, že jde většinou o další části zlatých předmětů, jež v minulých dnech vykoupily bazary v žilině, Martině a Ružomberku. Vojtěch Boháč ovšem tvrdil, že zlato koupil od neznámého chlapíka na bratislavském nádraží, v žilině, Ružomberku a Martině pochopitelně jakživ nebyl. Při konfrontaci ho ovšem tamní prodavačky poznaly - a v kapse saka, jež našli u něj doma na věšáku, měl jízdenku na vlak ze žiliny.

Další kamínek do mozaiky přidala domovní prohlídka v podobě dalších rozstříhaných kusů šperků, ale také nůžek na plech, na jejichž čelistech zjistili v Kriminalistickém ústavu otěry žlutého kovu, obsahujícího značné procento zlata. Současně bylo zjištěno, že zlaté úlomky nesou stopy konkrétně těchto nůžek. Při domovní prohlídce pozorným kriminalistům dále neušlo, že zadržený Boháč jeví snahu nenápadně se přezout do jiných bot, než jaké měl v době zadržení na nohou. Proto mu nové polobotky odebrali, a když odtrhli jejich podpatky, našli v dutinách pod nimi injekční stříkačku, dvě jehly, svíčku, pět zápalek a dvě škrtátka, dvě žiletky s držátkem, rozbité sklo z ampulek, pilníček a vatu.

Boháč ovšem tvrdil, že se tak chtěl pojistit pro případ převezení do věznice, kde by nemusel být k dispozici lék na jeho nemoc ledvin, nephrolothiasis : v tom případě hodlal užít tabletu svého léku, uschovaného v podšívce, jejž by užil injekčně. Podezření, že si podezřelý tak připravoval půdu pro eventuální sebevražedný pokus, se nepotvrdilo. žádný jed u něj nezjistila ani osobní prohlídka, ani chemický rozbor jeho nádobíčka. Zato se však v bytě našlo několik pečlivě popsaných papírků s textem v maďarštině. Zadržený Boháč ale zarytě tvrdil, že maďarsky neumí, když tedy jejich text přeložil soudní znalec, ukázalo se, že jde o podrobný popis jakýchsi skrýší. Kriminalisté soudili, že si tak pro všechny případy zaznamenal, kam ukryl své kasařské nádobíčko: nicméně Boháč trval na tom, že jde o blábol, který načmáral v opilosti. Někde zřejmě četl o automatickém textu, a teď to na kriminalisty zkoušel sehrát... Ale neuspěl. Postupně podle jednoho popisu identifikovali starý hřbitov, skrýš v jednom z hrobů byla však už prázdná. Druhá Boháčova tajná schovávačka je zavedla do kamenolomu za Bratislavou: museli prohledat rozsáhlé území a využili i minohledačku a radarový přístroj. Po dvou dnech bylo jejich úsilí korunovano úspěchem: v metrové hloubce, pod černou smaltovanou litrovou nádobou, hermeticky uzavřenou a ukrývající drobnější kasařské náčiní, našli v mastném hadru velký hasák, který se do ní nevešel. Mezitím, během výslechů Boháčových známých a kolegů z práce, se přišlo na to, že se občas chlubil, že otevírání nedobytných pokladen není pro něj žádný problém. Jeden dělník z dílny navíc poznal v zelené vrtačce přístroj, který před časem Boháčovi sám prodal. A to byla zřejmě poslední kapka, jíž číše Boháčovy zatatosti přetekla. Doznal se. A začal vypovídat. Na svůj čin se chystal dlouhé dva roky a podle vlastního přesvědčení nic neponechal náhodě. Napřed si připravil kvalitní nástroje a ježto kasařské náčiní se nedá koupit v železářství, osvědčil při tom velmi solidní řemeslný fortel a dokonce jistou konstruktérskou dovednost. šel tak daleko, že své hasáky dokonce zkoumal pod rentgenem ve Výzkumném ústavu svářečském, kde měl nic netušícího kamaráda. Uvědomoval si totiž, jaká síla působí při rozlamování zámků v namáhaných místech nástroje, a bál se, aby ve sváru nepraskaly. Stejnou pozornost pak věnoval dokonalému uschování nádobíčka: bál se jednak nepovolaných očí, které by mohly hasáky spatřit u něj doma, jednak měl strach z koroze: kdyby je schoval někde jen provizorně, v kůlně nebo ve sklepě, mohly by zrezavět. A on rozhodně nehodlal skončit jedinou, byť úspěšnou ranou...

Velmi promyšleně také hledal cíl svého prvního útoku: napřed hodlal vyloupit jeden velký oděvní obchod v centru Bratislavy, ale pak vyzvěděl, že v jeho kase bývá bohatší hotovost jen zřídka: a pokud se k ní nachází, zůstává přes noc v prodejně ozbrojený strážce. Změnil proto plán a rozhodl se vyloupit pokladnu v kanceláři dietní jídelny Charitas, kam sám docházel na obědy. Nepodařilo se mu ale s jistotou zjistit, jestli personál opravdu nechává denní tržbu v kase přes noc - a nechtěl riskovat, že by po vší dřině našel nakonec mizerných pár stovek...

Posléze se po zralé úvaze rozhodl vyloupit některé z klenotnictví a Antikvu si vybral paradoxně proto, že byla na hlavní třídě a kolem celou noc jezdily noční tramvajové spoje. Bál se totiž, že při páčení pokladny ztropí hluk, tak hodlal využívat hřmotu při jejich průjezdu. Dokonce si za tím účelem opsal jejich jízdní řády, jež v noci na rozdíl od denní doby dodržovaly dosti přesně. Klíč od rolety se mu podařilo obkreslit, když zašel do Antikvy asi týden před činem: vedoucí zrovna odemkl a klíče nechal povalovat na pultě, zatímco jednal se zvídavou zákaznicí, která se zajímala o nějaké snubní prsteny. Boháč pak pro jistotu vyrobil tři exempláře klíče, lišící se v drobných detailech: opět osvědčil zručnost, odemkl už na první pokus. V inkriminovanou noc pak prokázal pevné nervy: když vnikl dovnitř, píchl si napřed injekci inzulinu, pohodlně se natáhl na koberec ve skladu a s kasou bojoval jen ve chvílích, kdy na výhybkách křižovatky rachotila pomalu se sunoucí tramvaj do Petržalky. Občas snědl dvě tři sousta, zapil teplým urologickým čajem, který si donesl v termosce. Opravdu byl dost nemocen a během vyšetřování své indispozice rád využíval: když ho přestal výslech bavit, začal mluvit z cesty a vyžadoval lékařské ošetření.

Metodické myšlení prokázal, i když měl už lup v rukou. šperky rozdělil do dvou skupin: první označil R: jako rezervu pro horší časy. šlo totiž o cennosti snadno identifikovatelné, hodinky s výrobními čísly a klenoty s nápadnými kameny, u nichž předpokládal, že by při prodeji mohly vyvolat nežádoucí pozornost. Zbytek, v krabici označené P, tedy Prodej, dílem znehodnotil rozstříháním a hned rozprodával, dílem dobře schoval. Lup rozdělil do vodotěsných nádob a porůznu zakopal, a protože soudil, že na paměť je lépe moc nespoléhat, ke každé skrýši pořídil slovní plánek - v maďarštině, jež byla jeho mateřštinou, jak se ukázalo. Původně se jmenoval Béla Berenyi a po válce se nechal přejmenovat...

Soud mu vyměřil deset let odnětí svobody: Antikva byla státní podnik a vyloupením jejího trezoru se Boháč dopustil neodpustitelného. Okradl lidovědemokratické zřízení, jak předseda senátu v rozsudku neopomněl zdůraznit. Z Mírova se už ale nadaný kasař nikdy nevrátil: pro člověka s těžkou cukrovkou a selhávajícími ledvinami nebyl těžký kriminál oněch let rozhodně dobrým místem k pobytu.

Jan J. Vaněk, www.mvcr.cz
vykradený trezor popelka

Jedním z nejzajímavějších exponátů policejního muzea je bezesporu stará popelka, kterou "udělal" na začátku války jeden z nejznámějších kasařů. Pro jeho urputnost s níž vykonával své povolání přezdívaný NEZMAR. Byl považován za nebezpečného jednak majetku, který mu ani ve snu neříkal pane a také svou zálibou ve střelných zbraních, které proti všem kasařským zvyklostem nosil u sebe. Pro kriminálku byl tvrdým oříškem. Přesto mu na paty šlapala tak důkladně, že se ze svobody těšil spíš jen dočasně. Jakmile byl propuštěn, rozlouskl hned další kasu a pak znovu šup za mříže.

Už v šestnácti a osmnácti letech ho policie zatkla pro drobné krádeže. První tvrdý trest přišel v roce 1915, kdy dostal za vloupání svoje první dva roky za mřížemi. Ani pobyt v těžkém žaláři ale neměl devatenáctiletého mladíka odradit od jeho právě probuzené celoživotní vášně pro cizí sejfy.

Urputný kasař nazývaný Nezmar

V roce 1940 byl po sedmi letech těžkého žaláře propuštěn na svobodu a tehdy dal své rodině slib, že ho noc venku již neudiví. Sliby se musí dodržet a tak náš Nezmar, když už nesměl v noci ven, vyrazil jednoho adventního nedělního odpoledne s dobře nabroušeným nářadím zkontrolovat na Staré Město nedobytnou pokladnu. Kasa podlehla, přilepšení na vánoční dárky bylo nabíledni, avšak zpáteční cesta už nebyla tak jednoduchá. Vyrušený Nezmar prchal po staroměstských střechách za asistence předvánočně naladěného celého regimentu kriminální a uniformované policie. A snad i proto, že střechy byly zasněžené a hodně to klouzalo, byla jejich snaha korunována úspěchem a jinak velice šikovný a zručný Nezmar tehdy vyfasoval 18 měsíců těžkého žaláře. Moc naděje na návrat neměl, protože německé justiční orgány chystaly tzv. preventivní vazbu do níž měli být takoví výtečníci, jako náš kasař, vzati po odpykání trestu. Tuhle nemilou zprávu si Nezmar přečetl při úklidu kanceláře soudu a výsledkem byl dobrodružný útěk po probourání stěny cely. Pro kriminálku zůstával nepřítelem číslo jedna, ale nikde po něm bylo ani stopy. Značně však začal stoupat počet vloupání do konzumů a vůbec potravinářských obchodů. Přesto, že na místě činu nebyly nikdy upotřebitelné stopy, způsob provedení ukazoval na Nezmara i když jej dlouho nikdo nespatřil.

lupič pokladen Nezmar
lupič pokladen Nezmar po operaci

Pátralo se dál a po dlouhém úsilí zjistil vyšetřující úředník, že Nezmar postoupil plastickou operaci obličeje. Tím se i jeho fotografie v evidenci stala nepotřebnou. Třetího dne jeden z detektivů poznal Nezmara na křižovatce trati elektrických drah kde, podle dřívějších zjištění, někdy přestupoval na cestách mezi svými skrýšemi. Několik dní trvalo další sledování vychytralého zločince, který netušil, že je mu tentokrát nebezpečí tak blízko. Když vycházel z bytu jedné ze svých milých byl tak překvapen, když se díval do hlavně osmi služebních pistolí, že se ani nepokusil o útěk, ačkoliv měl s sebou celý zbrojní arsenál. Porušil mnoho svých předsevzetí a navíc i to, že nikdy nebude mluvit. Později však přiznal na 100 vloupání i když jich hlášeno bylo jen 80. Jistota našeho kasaře o vlastní nepolapitelnosti, vyplývala z uspokojení nad podařenou plastickou operací, protože jej skutečně nikdo, vč. manželky na první pohled nepoznával. Prozradil ho však jeho kasařský rukopis, jeho zvyky, chování a jednání.

připravila ředitelka Muzea Policie České republiky PhDr. Marcela Machutová

Osmnáctého dubna 1945, pouhé tři týdny před německou kapitulací, je Josef Koudela na základě říšského trestního zákoníku jako nenapravitelný recidivista odsouzen k smrti. O pět dní později je jeho žádost o milost: "Slibuji, že po odpykání trestu povedu řádný život a nedopustím se žádného trestného činu," definitivně zamítnuta. V pankrácké sekyrárně se stíná v úterý a ve čtvrtek, nejbližší termín tedy připadá na 24. nebo 26. dubna. V tu chvíli zasahují Nezmarovi strážní andělé. Do 26. dubna, kdy se gilotina navždy zastaví, se na řadu nedostane. Pátého května německá posádka narychlo opouští vězení na Pankráci. Zbylých 55 Čechů z cel smrti je na svobodě. Mezi nimi je podle zjištění reportéra Stanislava Motla i Josef Koudela. Od té chvíle o Nezmarovi už nikdy nikdo neslyšel.

V České Skalici byla slavnostně odhalena pamětní deska slavnému rodákovi, kasaři Karlu Rustičkovi (24. října 1906 – 13. března 1970). Zdobí dům číslo 8 a je umístěna hned vedle pamětní desky Bedřicha Smetany.

Vykrádání trezorů kasařem Rustičkou

Narodil se okolo roku 1905 v domě č.35, který patřil Františku Prouzovi - hodináři, který si vzal za ženu Ruštičkovu tetu Josefínu. Ta také mladého kasaře v podstatě vychovala. Mladý Karel Ruštička to neměl s rodiči Karlem Ruštičkou s Pepkou - Josefínou Světlíkovou lehké (nebo oni s ním)....vychovala jej vlastně teta. Otec měl jako holičský mistr u Prouzů malou holírnu. Karel Ruštička začal dokonce studovat Obchodní akademii v Hradci Králové .... tu však nedokončil. Dal se na zlodějskou dráhu jako vcelku inteligentní, hezký - elegantní mladý muž.

V kriminále si doplňoval vzdělání ... hlavně cizí řeči. Dokonce se ve vězení na Pankráci stal jako laik lékařovým asistentem. Traduje se něm, že nejen panny a dámy po něm šílely ale, že svůj lup pokaždé z větší části rozdal ... nebo více méně probendil v restauracích.

Povídalo se, že jednou vypomohl Městské spořitelně, když jim na požádání otevřel jejich denní pokladnu s poškozeným / zaseknutým / zámkem. Nebo, že při odpočinku v hotelu U Bartoníčků (č. 5) se vsadil se zaměstnanci - úředníky Městské spořitelny, že .... " Pánové o stovku, že Vám páni úředníci do 15 minut zjistím, jakou máte v tresoru hotovost !" Hned musím Evě vysvětlit, že Městská spořitelna byla do roku 1934 hned vedle v čísle 4, takže to neměl tak daleko. Vynalézavý a zručný kasař se ke společnosti v hotelu vrátil za necelých 7 minut se slovy ... " Stotřicetdva tisíce, pětsetšest korun, dvacet haléřů přesně - pánové ! " Karel Rustička si mohl vyhranou stovku klidně vzít .... a celou společnost za jejich peníze pohostit.

Je možná jen pověstí, že v kasařském důchodu tropil i různé šprýmy ..... neb si jako zručný mechanik vyrobil zařízeníčko, kde z jedné vsunul bílý papír a pomocí kličky a převodů docílil toho, že z druhé strany středového válečku vylezla pěkná nová stokoruna. Tak to dokonce předvedl v hospodě U Konvalinků na náměstí (prý nemá čím zaplatit a že si nějakou stovku tedy vytiskne a též nalil do přístroje - tiskárničky, inkoust !) ... uvědomělý kýsi občan však zavolal příslušníky, kteří jej zatkli a odvedli až do Spořitelny, kde byli úředníci nutně překvapeni, když jim policisté se snažili vnutit .... že ta stovka musí být falešná ! Karel byl za krádeže a podvody v roce 1936 souzen i v České Skalici a v Náchodě dokonce 3 krát. V roce 1938 byl již docela nebezpečným recidivistou. Snad bylo jeho cílem se časem zařadit mezi nejznámější kasaře své doby. Zpráv o dalším K. Ruštičky životě jsou kusé, ví se jen to, že zemřel někdy před rokem 1964

www.cicakovi.estranky.cz/

Klub Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů, před restaurací U Konvalinků v České Skalici odhalí v sobotu 4. listopadu 2017 v 19 hodin na Deklech slávy cedulku českoskalickému rodákovi, kasaři evropského formátu Karlu Rustičkovi (1906 - 1970).

Při jedné loupeživé výpravě se dokonce dostal do dobré, intelektuální a umělecky zaměřené společnosti. Těžko s odstupem času říci, zda vědomě nebo omylem. V noci z 26. na 27. července 1958 se totiž v ulici Bratří Čapků, číslo popisné 28, v Praze 12 pokusil vloupat do rodinné vily české herečky Olgy Scheinpflugové, někdejší manželky spisovatele Karla Čapka. „Za použití hasákových kleští rozlomil patentní vložku cylindrového zámku a před tímto svým jednáním vyrazil kamenem okno do verandy. Tímto počínáním byla vyrušena hospodyně Růžena Mráčková, která voláním o pomoc pachatele vyrušila, a tento se dal přes zahradu na útěk. Jednáním pachatele byla způsobena škoda 200 korun. Tento pokus vloupání pachatel rovněž tvrdošíjně popírá, i když je usvědčován vědecko – technickou expertisou s tím, že nářadí zajištěné u obviněného Rustičky plně odpovídá jeho použití při pokusu vloupání do bytu.“ Tolik soudní protokol z 28. října 1958. V té době soud konstatoval, že Karel Rustička se jeví jako těžko polepšitelný recidivista nebezpečný společnosti, který musí být postižen čistě represivním trestem odnětí svobody. Rustička, který už si něco odseděl, byl odsouzen na devět let do vězení. I když se odvolal, soud výši trestu potvrdil.

nachodsky.denik.cz

Jak vykrádat trezory Vám samozřejmě nepovíme. Napíšeme Vám jak je těžké to udělat a vy si potom dáte pozor. Protože jestli jste uvažovali o vykrádání trezorů tak na to rychle zapomeňte. Situace není všude stejná, ale řeknu Vám jak to funguje u nás. My si vyslechneme požadavky klienta a podle toho mu navrhneme vhodné řešení - trezor. Takže se u našich klientů nestane nebo z pravidla nestává, že by měli zlaté cihly v plechové skříňce.

Čím více budete chtít ukrást, tím více to bude zabezpečené a dá to více práce.

Trezory nejen na zlato

Když budete chtít tedy ukrást zlatou cihlu v trezoru od nás, bude to odpovídající zajištění, dřina a hlavně musíte mít nějaké znalosti trezorů a riskujete trest. Bez znalostí to nejde. Takže takový zloděj trezorů, dříve nazývaný kasař musí něco předvést. Musíte mít znalosti o trezorech, znalosti nářadí a práce s nářadím. Člověk musí být značně šikovný. Dříve mohl být kasařem jen dobrý zámečník. Byla to elita. Dnes Vám dávají výhodu moderní nástroje.

vykradené trezory

Vykrádat trezory jako povolání?

Abych nezapomněl na to nejdůležitější. Krást se přeci nesmí. Takže když se pustíte do krádeže musíte počítat s přiměřeným trestem. Nejen, že Vás chytí za ruku, ale také později při utrácení ukradeného. Ještě dnes jsou ve světě za krádeže příkladné tresty jako je sekání prstů. Tak na to myslete! Nemusíte se přeci dostat do rukou státem garantované "spravedlnosti". Taky by si to s Vámi mohl vyřídit sám majitel.

14 myšlenek, které Vám zloději nechtějí říct

  • Dvě věci, které nesnáším jsou hlasití psi a tiší sousedi.
  • Máte značkové oblečení? Mají Vaše děti drahý mobil? Bydlíte v přízemí?
  • Průměr na "vybílení" bytu je deset minut a maximálně půl hodiny, když je hodně co si odnést.
  • Máte představu, že zloděj je maskovaný a potetovaný kriminálník od pohledu? Kdepak, mohou působit také velice přátelsky. Vlastně jsme se spolu minulý týden bavili, byl jsem u Vás vyčistit koberec nebo doručit ledničku. V hospodě jsem se Tě ptal na zaměstnání a kolik tam bereš výplatu. Někdy si vezmu bundu elektrikářů a desky a někdy vezmu s sebou hrábě a sekačku na trávu.
  • Chtěl bych poděkovat, že jsem si u Vás mohl dojít na záchod, při kopání před domem. Při tom jsem si nechal otevřené zadní okno. Mohu teď přijít trochu snadněji.
  • Když jsou zloději organizovaní, sledují byt týden nebo dva. Nenápadně z dálky, z automobilu a třeba i dalekohledem.
  • Když napadá nový sníh a vy jste mimo město. Nejsou v něm stopy od auta ani bot.
  • Mám rád okna a dekorativní skla na dveřích. Vidím Vás při zadávání kombinace domácího alarmu a nebo kombinace na trezoru. To je pak příliš jednoduché.
  • Jako první vždycky zaklepu. Když se ozvete, zeptám se na cestu nebo Vám něco nabídnu. Po zaklepání vyzkouším kliku a někdy je dokonce otevřeno, jackpot.
  • Když už jsem u Vás podívám se na obvyklá místa. Šuplík s ponožkami, noční stolek, lékárnička a šuplíky ve stole. Naopak moc se mi nechce do dětského pokoje.
  • Máte pravdu, často nemám dost času, abych otevíral Váš trezor, kde schováváte své cennosti. Když ale není přikotvený, rád si ho odnesu celý.
  • Hrající televize nebo rádio je nejlepší bezpečnostní systém když jste mimo město. V USA dokonce prodávají světlo, které vypadá jako blikání televize :) faketv.com.
  • nebojím se rozbít Vám okno, i když to udělá hluk. Když to soused uslyší tak se zastaví u toho co právě dělá. Když se to nebude opakovat začne zase něco dělat. Je to lidská přirozenost.  
  • Napište si na Facebook, že jedete na dovolenou. Najít Vaší adresu je snadnější než si myslíte.

otevření trezoru

Dva až tři různé hasáky na trhání plechu, ruční vrtačka s několika vrtáky na kov, tři páčidla, která se dají nastavovat na hasáky, čímž se prodlouží jejich páka a tím i účinnost, olej či vazelína k usnadnění vrtání, kleště, pilka na železo, pilník a svítilna. To vše patřilo k nezbytnému nádobíčku klasického kasaře. Pachatelé trezory dělali klasickým způsobem. Do starých typů vystříhali otvory kolem zámků, vyndali stavítka a kasu otevřeli. Někdy si pomáhali autogenem. Novější typy trezorů, které si netroufali otevírat na místě, brali s sebou a otevírali je jinde.

Stopy nástrojů na vykradených trezorech

Není nutno popisovati všechny primitivní kasařské nástroje anebo moderní lupičské nářadí, poněvadž každý venkovský bezpečnostní orgán má možnost i příležitost u každého policejního ředitelství se důkladně seznámit se zabavenými kasařskými pomůckami. Vyloupení pokladny jest zejména odvislé na zručnosti kasaře, jakosti pokladny, kasařského nářadí, které se skládá obyčejně z hasáku, vrtačky, páky, dláta, kousku hadru, kapesní svítilny s černým tenkým plátnem, střevíců a jak zkušenosti opět dokazují, také z ostře nabitého browningu nebo pistole, hlavně však dostatku času, který je k vyloupení pokladny pro kasaře nejdůležitějším.
Po stopách lupičů pokladen 1930
otvírák na trezory

Na místě činu se kriminalisté, místo otiskům prstů, začali více věnovat způsobu vyloupení pokladny stopám nástrojů na jejím pancíři, ale i úlomkům nástrojů. Kasaři používali kromě běžně dostupných nástrojů (trubkové kleště, posuvné klíče, nůžky na plech, pily na kov, pilníky, struháky, vrtáky, sekáče) i nástroje zhotovené vlastnoručně nebo na zakázku, přizpůsobené potřebám nekalého řemesla a osobním zvyklostem (paklíče, hasáky, násadce, páčidla) Zapomenuté lupičské nástroje byly nalézány na místech činu, odhozené při pronásledování, či byly zabavovány při osobních a domovních prohlídkách. Postupně se začalo při pátrání po pachateli využívat stop nástrojů použitých ke spáchání trestného činu. Nástroje použité pro otevření trezoru vytvářejí mechanoskopické stopy na místech, kde se při páčení tvrdí kov páky, páčidla nebo šroubováku opřel o rám z měkčího kovu. Vznikne tak otisk činné plochy nástroje, který je možno použít pro následnou identifikaci. V případě, že se nalezne podezřelý nástroj, provede expert jeho otisk a porovná ho s původním nástrojem. V tomto směru proslavil československou kriminalistiku vrchní strážmistr Ladislav Havlíček, který byl zakladatelem nové kriminalistické disciplíny mechanoskopie.

otevírání trezoru

V kriminalistice je mechanoskopie chápána ve dvou úrovních: V užším pojetí je naukou o nástrojích, které používají pachatelé k trestné činnosti. Podle stop, které tyto nástroje zanechaly na místě činu. Pak kriminalističtí experti zkoušejí použité nástroje identifikovat. Širší pojetí věnuje pozornost i jiným objektům, které nelze zcela jednoznačně považovat za typické nástroje, ale princip a podstata vzniku mechanických stop zanechaných těmito předměty je naprosto shodná s klasickými nástroji. Například bytoví zloději užívají speciálně vyrobené nástroje k roztahování zárubní dveří takového pomocníka trestné činnosti asi v běžném obchodě nekoupíme.

vykradený trezor

Většina mechanoskopických stop je při pečlivé prohlídce vidět pouhým okem. Technici stopu nejdříve tzv. zafixují, aby se nepoškodila pro následující znalecké zkoumání. Přitom je důležitá i takzvaná čerstvost stopy, např. podle toho, zda není okysličena část kovového povrchu, na kterém byly stopy vytvořeny.

Stopa je poté zdokumentována fotograficky (vždy několik snímků za měněných fotografických podmínek a pod různými úhly) s pomocí přiloženého měřítka. Individuálně, tedy přesně určit konkrétní věc použitou pachatelem, lze rozlišit nástroje, které mají malý počet funkčních částí. Patří sem třeba nůžky, sekáče, kleště, sekery, hasáky, střihače svorníků, dláta, šroubováky apod.

Například taková páčidla vytvářejí zpravidla dvě protilehlé stopy ve formě vtisků a tzv. sešinutých stop. Horší je pátrání, když si pachatel vzal na pomoc nástroje, které mají funkčních částí více - pilníky, pily, brusky, škrabky apod. Proč? Při použití vytvářejí nevyhodnotitelnou směs stop, například piliny. Řezné nástroje totiž mají větší počet zubů, přičemž každý jednotlivý břit vytvoří na stěně řezu vryp, ale ten vzápětí další břit zničí. Podobně se chovají i šroubovité vrtáky. Velkým pomocníkem kriminalistů jsou, zvlášť tady, úlomky nástrojů, nalezené na místě činu.

Každý nástroj má na povrchu nejrůznější nerovnosti, které ve svém souhrnu vytvářejí jedinečný, specifický reliéf. Kriminalistický nejcennější jsou nerovnosti na funkčních částech nástrojů - břitech (nůž atd.), čelistech (např. kleště, hasák), střižných hranách, ploskách (kladivo) apod. Vytvořený mikroreliéf je pro každý nástroj typický a neopakovatelný. Můžeme to přirovnat k papilárním liniím u lidí. Tak jako se dá konkrétní pachatel poznat podle otisku prstů, i nástroj může zanechat svůj jedinečný mikroreliéf či jeho část. Podle něj pak mechanoskopie pomáhá odhalit a usvědčit pachatele!

Jiří Straus a kol., Kriminalistická technika, 2005

Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno říjen 2024

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes